Campionatul European U18 feminin. Belgia în faţa unei misiuni dificile cu Turcia

11.08.2011

Belgia şi Turcia vor încheia faza sferturilor de finală ale Campionatului European U18 feminin de la Oradea, într-un meci programat a se desfăşura vineri (12.08), la Sala Universităţii din Oradea. Confruntarea va avea loc cu începere de la orele 20:15.

Belgia a suferit o drastică înfrângere în faţa marii sale rivale la această categorie de vârstă, Franţa, în meciul care a decis câştigătorea Grupei F. Elevele lui Benny Mertens vor încerca să recupereze în urma acestui rezultat împotriva unui adversar incomod.

Echipa belgiană a obţinut cinci victorii până în prezent şi a etalat un baschet încântător, lăudat chiar de antrenorul rivalei Franţa. Jocul extrem de inteligent promovat de către Mertens o avantajează pe Emma Meesseman, una dintre starurile acestui campionat. De fapt Belgia se prezintă cu un grup de jucătoare înzestrate din punct de vedere al IQ-ului baschetbalistic, dar nu reuşesc să compenseze întotdeauna handicapul fizic. De fapt Belgia a fost expusă din acest punct de vedere în singurul meci pe care l-a cedat la acest turneu şi adversarul pe care îl va avea în sferturi se caracterizează exact prin dăruire fizică.
Naţionala Belgiei evolueză în 12 oameni, nouă având medii de peste 10 minute de joc pe partidă. De remarcat că patru jucătoare sunt născute în 1994, iar una chiar în 1995!

Turcia s-a dovedit un adversar redutabil pentru mulţi adversari de calibru la acest turneu. Naţionala Semilunei a pierdut cu Suedia la limită, respectiv cu Spania în mod onorabil, reuşind să depăşească toţi ceilalţi adversari întâlniţi.
Echipa lui Firat Okul se caracterizează prin dăruire şi ambiţie dar şi prin faptul că are un lot complet, în care jocă cu regularitate 12 sportive, indiferent de adversar. Zece dintre acestea bifează peste 10 minute de joc pe meci.

Din punct de vedere individual, pentru Belgia, Meesseman (nr.11) se evidenţiază în mod deosebit. Ea execută excelent pe ambele faze ale jocului şi are medii statistice impresionante: 13.7 puncte, 10.3 recuperări, 3.7 intercepţii, 2.7 capace şi 1.7 pase decisive în 29.3 minute pe meci.
De asemenea, Julie Vanloo (nr.5) are 14.7 puncte, 4.0 pase decisive, 2.8 recuperări şi 1.7 intercepţii pe meci.

Olcay Cakir (nr.4) este un dintre cele mai bune jucătoare prezente la Oradea. Ea are o linie statistică impresionantă şi o statură impozantă (1.80 metri) pentru un conducător de joc clasic. Cakir are 13.5 puncte, 6.0 recuperări, 2.8 pase decisive şi 1.8 intercepţii cu 3.3 posesii pierdute în medie pe meci.
Nu trebuiesc omise nici Ozge Kavurmacioglu  (nr.15) - 13.7 puncte, 9.2 recuperări şi 1.2 intercepţii, respectiv Ayse Cora (nr.8) - 10.3 puncte, 4.2 recuperări, 1.8 pase decisive şi 1.7 intercepţii.

Turcia a câştigat trei din cele patru confruntări directe cu Belgia consemnate la Campionatul European U18 feminin de-a lungul istoriei. Totuşi, Belgia a învins la ultima confruntare.

Belgia are prima şansă dar este de aşteptat ca Turcia să se lupte pentru fiecare milimetru. Rămâne de văzut cum vor putea belgiencele să se ridice la nivelul adversarului din punct de vedere fizic.