Campionatul European U18 feminin. Calcule. Cum se poate califica România în sferturi

09.08.2011

Echipa naţională U18 feminin a României întâlneşte, astăzi (marţi, 09.08), Slovenia într-un meci decisiv pentru adversarele formaţiei pregătite de către Gheorghe Mandache. Jocul este de maximă importanţă pentru tricolore dar un eventual eşec, coroborat cu alte rezultate ar putea menţine România cu şanse matematice până la ultima partidă din grupa principală.

Astfel, dacă Slovenia depăşeşte România în această seară, iar Polonia va fi învinsă de către Suedia atunci în grupa principală suspansul pentru locul 4 se va prelungi până miercuri, toate echipele păstrând şanse de calificare. Desigur trebuie ţinut cont de diferenţa de scor, iar într-o astfel de egalitate România ar avea nevoie de o victorie la scor în condiţiile în care Polonia a depăşit Slovenia cu 55-38. Aşadar un eşec astăzi, duce România în pragul eliminării, dar dacă Suedia confirmă calculele hârtiei împotriva Poloniei nu va fi totul pierdut pentru ale noastre.

De aceea, indicat pentru formaţia României ar fi să depăşească Slovenia, chiar şi la un punct diferenţa. Un succes în această seară ar elimina definitiv Slovenia şi ar oferi un duel de care pe care împotriva Poloniei pentru calificarea în sferturile de finală.

În concluzie, România are varianta de a se califica în sferturile de finală dacă obţine două victorii în partidele cu Slovenia şi Polonia, dar păstrează şanse minime de calificare în eventualitatea unui eşec în această seară.