Campionatul European U18 feminin. Clasamentul Grupei E

totalbaschet.ro

08.08.2011

Patru echipe continuă parcursul perfect la Campionatul European U18 feminin de la Oradea inclusiv după disputarea meciurilor de luni (08.08). Spania, Suedia, Franţa şi Belgia au adunat deja patru victorii pe malul Crişului, trei dintre acestea fiindu-le contabilizate în grupele principale din care fac parte.

Astfel, în Grupa E, Spania şi Suedia sunt deja calificate în sferturile de finală ale competiţiei având câte 6 puncte fiecare după ce astăzi au trecut de România (scor 73-25) respectiv Slovenia (64-42).
Turcia a avut nevoie de o repriză suplimentară pentru a dispune de Polonia cu scorul de 76-65. Naţionala Semilunei a încasat doar două puncte în repriza de prelungiri pentru a aduna cea de-a doua victorie în grupa principală. În schimb, Polonia rămâne cu una.
Slovenia şi România, echipe care se vor confrunta marţi (09.08), se situează pe ultimele locuri ale clasamentului. Formaţia care pierde în confruntarea directă de mâine va fi practic eliminată din cursa pentru calificarea în sferturile de finală.