Campionatul European U18 feminin. Franţa învinge Olanda la capătul unui meci electrizant

totalbaschet.ro

06.08.2011

Sala Universităţii din Oradea a găzduit, sâmbătă dupămasă, al doilea meci al zilei, confruntarea dintre Olanda şi Franţa. Cele două combantante se luptau pentru primul loc în grupă, dar şi pentru a accede fără înfrângere în faza următoare a competiţiei. Partida s-a dovedit a fi extrem de interesantă, jucătoarele batave revenind în joc de la -16 puncte, însă nu au reuşit să se impună.

Partida a demarat sub semnul echilibrului, ambele echipe prestând un joc colectiv extrem de bun, cu un plus în favoarea olandezelor care după 10 minute conduceau cu un singur punct, 17-16. Ultima parte a primei reprize a fost dezastruoasă pentru fetele antrenate de Remy De Wit, acestea nereuşind să înscrie mai mult de 3 puncte în 10 minute. Franţa s-a distanţat pe tabelă înscriind datorită punctelor uşoare înscrise pe contraatac, intrând la vestiare cu un avantaj de 16 puncte, scor 36-20. Trebuie subliniat faptul că în 20 de minute naţionala Olandei a avut 17 mingi pierdute.

În sfertul al treilea Olanda a revenit surprinzător în joc, graţie celor 15 puncte marcate de către Gabrielle Van Den Bosch(foto), 12 dintre acestea venind de după linia de 6.75m. De asmenea gruparea batavă s-a apărat o zonă 2-3 care le-a dat mari bătăi de cap trupei antrenate de Arnaud Guppillotte, apropiindu-se astfel la 5 puncte, scor 43-48, după 30 de minute.

Olanda a egalat situaţia la 48, în minutul 31, însă nu a reuşit să treacă la conducere. Franţa a reuşit să "spargă" zona 2-3 şi să se instaleze decisiv la conducere, datorită celor 3 aruncări de 3 puncte marcate de Moisan Niamke în ultimele 5 minute ale partidei. Scor final 67-60, iar Franţa avansează în faza următoare având 3 victorii şi nicio înfrângere.

Olandezele au terminat partida cu 24 de mingi pierdute, cu 5 mai multe decât adversarele de azi, având 8 pase decisive faţă de 14 ale Franţei respectiv impunându-se doar la capitolul recuperări (25-24). De partea celalaltă gruparea din Hexagon a înregistrat procentaje mai bune la 2 puncte (47% faţă de 38%), la 3 puncte (58% faţă de 42%), nu însă şi la libere (63% faţă de 76%). Având în vedere că mâine este zi liberă, următoarele jocuri pentru cele două formaţii sunt programate luni.