Campionatul European U18 feminin. Franţa spulberă Polonia

totalbaschet.ro

12.08.2011

Franţa şi Polonia şi-au dat întâlnire în cea de a doua confruntare din sferturile de finală disputată la Arena Antonio Alexe. Polonezele s-au calificat în sferturile de finală chiar dacă obiectivul reprezentativei era salvarea de la retrogradare. Gruparea din Hexagon nu a lăsat nicio şansă adversarelor, impunându-se cu scorul de 81-54.

Prima secvenţă a jocului a fost extrem de interesantă datorită tempo-ul ridicat pe care l-au întreţinut cele două combatante. Franţa a început foarte bine partida, iar după câteva minute scorul era de 12-6 în favoarea echipei favorite. Niamke şi Diallo au practicat un joc superb, înscriind 10 din cele 12 puncte marcate de reprezentativa Hexagonului. Replica a venit rapid din partea Poloniei, însă mai mult de după linia de 6.75 de unde au izbutit să înscrie 3 din cele 4 aruncări. Fetele conduse de către Arnaud Guppillotte au marcat aproape la fiecare atac, înregistrând un procentaj de 60% la aruncările din acţiune, astfel că scorul după 10 minute era de 29-16 pentru franţuzoaice.

În ultima parte a primei reprize a intrat în prim plan Corneile, care a înscris toate cele 7 puncte marcate de echipa sa în primele 4 minute. De partea cealaltă se remarcă Owczarzak, fundaşul în vârstă de 17 ani ce măsoară 1.65, cu 3 aruncări marcate de la mare distanţă din tot atâtea încercări. Scorul la mijlocul sfertului al doilea a fost de 40-22 în favoarea Franţei. Până la final diferenţa s-a mărit, iar Franţa a intrat la cabine cu un avantaj de 20 de puncte , scor 49-29.

De subliniat faptul că la pauză cinci jucătore franţuzoaice au între 7 şi 12 puncte marcate. De partea cealaltă Polonia a marcat mai multe aruncări de 3 puncte, 6 la număr, decât cele de două puncte, doar 4.

Franţa nu a mai forţat asa de mult la revenirea de la vestiare, însă chiar şi aşa şi-au adjudecat sfertul la o diferenţă de 7 puncte, aflânu-se astfel la 27 de puncte distanţă de adversare. Ultimul sfert practic nu a avut niciun istoric, terminându-se la egalitate 12-12. Scor final Franţa vs Polonia 81-54, gruparea din Hexagon fiind cea de a doua formaţie calificată în semifinale.

Diallo şi Corneile, de la reprezentativa învingătoare, au încheiat partida cu 14 puncte fiecare, în timp ce Owczarzak a avut şi ea 14 puncte. Franţa a fost superioară Poloniei la toate capitolele, exceptând aruncări de trei puncte.