Campionatul European U18 feminin. Olanda învinge Italia şi se califică mai departe

totalbaschet.ro

10.08.2011

Miercuri după masă, în primul meci al zilei disputat la Sala Universităţii din Oradea, s-au confruntat reprezentativele naţionale ale Olandei şi Italiei. Ambele grupări aspirau la o calificare în sferturi competiţiei, însă gruparea batavă s-a impus graţie unui joc foarte bun în atac şi a unei apărări zone ce a dat mari bătăi de cap adversarelor, scor 55-48.

Partida a început sub semnul echilibrului dovadă fiind şi numărul puţin de puncte înscrise, scor 5-4 în minutul 5 al confruntării. Ambele echipe au ratat extrem de mult, iar în următoarele patru minute nicio sportivă nu a izbutit să modifice scorul de pe tabela. La căpătul celor 10 minute scorul înregistrat a fost 8-6 pentru formaţia din Peninsula Apenină.

Ultimul sfert din prima repriză a fost mult mai atractiv, apărarea zonă practicată de Olanda s-a dovedit a fi utilă. Gabrielle Van Den Bosch (foto) a ieşit din nou la rampă cu aruncări de după semi-cercul de 6.75, înscriind 9 puncte în acest fel. Practic Van den Bosch a marcat 11 puncte, aproape jumătate din totalul punctelor marcate de echipa sa în 20 de minute.
În primele patru minute ale sfertului secund batavele au reuşit un parţial de 10-0, scor 16-8, moment în care antrenorul Italiei a cerut timp de odihnă. A fost cea mai mare diferenţă de scor înregistrată în prima repriză pe tabela de marcaj. Dotto şi Ravelii au răspuns apărării zone practicate de adversari cu două aruncări de după linia de 6.75, echilibrând astfel situaţia. Până la finalul reprizei italiancele au mai redus din diferenţă, aflându-se la patru lungimi distanţă, scor 24-20.

De remarcat faptul că la pauză Olanda a avut 19 mingi pierdute faţă de cele 6 ale adversarelor.

Jucătoarele italience au revenit mai motivate de la vestiare, marcând primele şase puncte şi revenind la conducere, 26-24. Însă nu pentru mult timp căci Olanda a izbutit un parţial de 14-2, distanţându-se din nou la 10 puncte, scor 38-28 în minutul 27, graţie jocului foarte bun prestat în ofensivă de către Treffers. Până la finalul perioadei s-au mai înscris doar două puncte, iar batavele intră în sfertul decisiv cu un avantaj de 8 puncte, scor 38-30.

Olandezele au început în forţă ultimul sfert al jocului, dând semne că vor să se distanţeze decisiv. Bettonvil a marcat o aruncare de la distanţă, fiind acompaniată de încă două aruncări de după semi-cercul 6.75 marca Van Den Bosch. Replica nu s-a lăsat aşteptată, italiencele punctând şi ele de la linia de trei puncte. Cu 4 minute rămase pe tabelă, Olanda conducea cu 50-39, iar antrenorul Italiei a solicitat timp de odihnă. Apărarea zonă a batavelor s-a dovedit prea puternică pentru sportivele italience care nu au izbutit să mai revnină pe tabela de marcaj, pierzând confruntarea la şapte puncte, scor 55-48.

În urma acestui rezultat Olanda s-a calificat mai departe, în sferturile de finală unde va întâlni formaţia învingătoare dintre Suedia şi Spania.