Campionatul European U18 feminin. România a fost surclasată de Suedia: 41-79

Valentin Bâlă

05.08.2011

România nu a mai putut să repete, vineri, performanţa din ziua precedentă, atunci când tricolorele au învins Rusia în primul meci din cadrul turneului final al Campionatului European feminin sub 18 ani de la Oradea. Naţionala ţării noastre a cedat, scor 41-79, partida cu selecţionata similară a Suediei însă reprezentativa noastră a acces în lupta pentru medalii chiar şi în ciuda acestui eşec.

Jucătoarele pregătite de Gheorghe Mandache şi de Ştefania Borş au intrat mai slab în meci, fiind conduse cu scorul de 5-2 după 120 de secunde de la primul angajament. După coşul din acţiune reuşit de Laura Pal, tricolorele au ratat patru acţiuni consecutive ceea ce a permis adversarelor să se distanţeze, după o posesie, la 8-2. Alina Crăciun nu a putut să marcheze o nouă aruncare, în timp ce selecţionata Suediei s-a desprins la 11-2 după altă triplă finalizată de Ellen Nyström în minutul 5.

Diana Moraru a marcat din săritură din zona liniei de fault şi a menţinut România în meci, însă replica nordicelor a venit imediat din partea jucătoarei Nathalie Fontaine. Oana Băluţă şi Laura Pal nu au putut să menţină un procentaj ridicat la aruncările libere, iar Alice Nyström a taxat inconstanţa tricolorelor, tabela indicând scorul de 19-8 pentru Suedia cu un minut înainte de încheierea primei perioade, în care am consemnat un avantaj de zece puncte pentru adversare, 20-10.

Gheorghe Mandache: "Trebuie să ne concentrăm la tot ceea ce facem în teren"

"Atenţie în apărare şi în momentele în care sunteţi pe relaţia de 1x1. Trebuie să ne concentrăm la tot ceea ce facem pe teren. Presaţi oamenii care aduc mingea şi apoi rămânem în «2-3»", le-a transmis antrenorul Mandache jucătoarelor sale la pauza dintre sferturi. Primele două minute din cea de-a doua perioadă au adus însă şapte puncte la rând pentru Suedia, în timp ce Sonia Ursu a întrerupt seria consecutivă a nordicelor printr-un şut de la semidistanţă, scor 27-12.

Chiar dacă au variat două sisteme de apărare, tricolorele nu au putut să oprească ofensiva Suediei care a avut soluţii atât pentru defensiva "om la om" cât şi pentru cea "în zonă". Laura Pal a înscris primul coş "din afară" pentru România abia în minutul 16, atunci când tabela a indicat un ecart de 17 puncte, scor 15-32. Nici Laura Pal şi nici Alexandra Dumitrache nu au putut să coordoneze şi să liniştească atacul, în timp ce Sonia Ursu nu a mai fost foarte activă în apărare din cauza celor patru greşeli personale comise înainte de pauză. La jumătatea întâlnirii Suedia a condus cu 39-18.

Suedia a combinat două sisteme defensive şi după reluare iar diferenţa a continuat să crească pe tabela de marcaj, maximum fiind atins în minutul 26, atunci când nordicele au avut un avans de 30 de puncte, scor 56-26. Căpitanul tricolorelor, Sonia Ursu, nu a mai putut să rămână în meci deoarece a acumulat cinci greşeli personale. Ursu a totalizat doar patru puncte şi patru recuperări în cele 16 minute petrecute pe teren. Nici Alina Crăciun şi nici Bianca Blănaru nu au putut să-şi impună talia sub panou, acolo de unde adversarele au punctat în multe momente ale întâlnirii.

Ultimul sfert nici nu a mai contat

Selecţionata Suediei a avut un parţial de 22-8 în primele şapte minute ale celui de-al treilea sfert, astfel că nordicele au ajuns să aibă un avantaj de 36 de puncte la un moment dat. Cu zece minute înainte de finalul partidei meciul a fost, practic, încheiat, adversarele tricolorelor conducând pe tabela de marcaj cu scorul de 66-28. După 30 de minute, România a fructificat doar 11 din cele 28 de aruncări de la semidistanţă şi doar o triplă din opt posibile.

În ultimele zece minute antrenorul Suediei a ales să menţină o rotaţie constantă a jucătoarelor astfel că tricolorele au avut mereu în faţă o apărare agresivă. "Nu e posibil aşa ceva, fiecare face ce vrea", a fost remarca antrenorului Gheorghe Mandache la ultimul timp de odihnă al acestei întâlniri. Fetele noastre nu au reuşit să rămână aproape de adversar nici măcar pe final, nordicele marcând aproape din orice poziţie ceea ce le-a asigurat o victorie confortabilă.

După două etape, Suedia conduce cu patru puncte din tot atâtea posibile în grupa A, în timp ce Turcia şi România o urmează, cu trei puncte, în clasamentul unei serii în care selecţionata Rusiei va ocupa ultima poziţie şi se va lupta pentru evitarea retrogradării la această competiţie.

România a câştigat un meci şi a pierdut unul la turneul final al Campionatului European sub 18 ani de la Oradea şi mai are de disputat, sâmbătă, încă o partidă în grupa preliminară A, acolo unde va întâlni selecţionata similară a Turciei. Partida va începe la ora 20.15, va fi transmisă în direct de Digi Sport 2, şi va fi găzduită de Sala Sporturilor "Antonio Alexe".