Campionatul European U18 feminin. România pierde la mare luptă cu Slovenia

09.08.2011

Echipa naţională a României a suferit cea de-a 4-a înfrângere consecutivă la Campionatul European de Juniori (U18) feminin de la Oradea. În cursul serii de marţi (09.08), compatrioatele noastre au fost învinse de Slovenia cu scorul de 57-53.

Antrenorul Gheorghe Mandache a putut miza pe Bianca Blănaru, pivotul originar din Oneşti care iniţial a fost cedat naţionalei U16 feminin care intră în concurs la Arad, începând de joi (11.04). Ea a revenit la Oradea în cursul acestei după-amieze, ea revăzându-se cu colegele de la lotul U18 chiar la sală.
În garnitura de start a revenit Laura Pal, jucătoare care a fost titular în meciurile din grupa preliminară dar înlocuită de Alexandra Dumitrache. De asemenea, Mandache a preferat-o pe Hanna Demeter pentru postul de extremă, în detrimentul titularei obişnuite, Diana Moraru. Celelalte titulare au fost obişnuite: Sonia Ursu, Oana Băluţă şi Alina Crăciun.

În debutul meciului s-a alternat de şase ori la conducere. Slovenia a fost prima care s-a desprins la trei puncte pe tabela de marcaj pe fondul a mai bine de trei minute în care România nu a reuşit să înscrie niciun punct. Ursu a spart gheaţa printr-o reuşită de la semidistanţă. În finalul sfertului inaugural situaţia s-a schimbat din nou la conducere graţie celor trei puncte puse în contul României de către Blănaru, respectiv a ultimei reuşite ce a purtat semnătura Soniei Ursu. Astfel, după zece minute de joc scorul era de 16-14 pentru România.

Slovenia a beneficiat de inspiraţia lui Z. Macura, sportivă care a înscris de două ori din acţiune devreme în actul secund pentru a schimb din nou liderul, scor 22-20, în minutul 13 al partidei. Pe fondul unui joc extrem de fizic şi în cadrul căruia cavalerii fluierului au închis ochii la mai multe abateri de regulemant, gen abatere de trei secunde şi mai cu seamă abatere de paşi, echilibrul s-a menţinut pe tabela de marcaj, avantajul alternând în continuare de la o tabără la cealaltă.
Alina Crăcium a înscris un coş de două puncte din pasa Soniei Ursu prin care scorul devenea 29-28, exact la jumătatea meciului. Acesta a fost ultimul coş din acţiune al gazdelor în acest act. Slovenia a terminat repriza cu un parţial de 9-2 pentru a termina repriza în avantaj, scor 37-31.

A. Gjekes şi N. Gabrovsek au mărit diferenţa la nouă puncte în favoarea ex-iugoslavelor, scor 42-33, după primele patru minute de joc ale acestei perioade de joc, în cadrul cărora tricolorele au suferit cumplit pe faza ofensivă. Nu a durat mult şi s-a consemnat prima diferenţă de 10 lungimi, scor 45-35. Laura Pal a înscris un rarisim coş de trei puncte pentru România, iar Blănaru şi Ursu au înscris de la linia de pedeapsă pentru a apropia reprezentativa României la patru puncte, scor 45-41, cu zece minute înainte de final.

După două minute de secetă pe tabela de marcaj, Oana Băluţă a apropiat amfitrioanele la un singur coş în urma ex-iugoslavelor. În replică, Slovenia a înscris patru puncte, înainte ca Ana Grigore şi Alina Crăciun să apropie din nou România la un singur coş, scor 51-49, cu patru minute rămase din meci.
Mai multe decizii neinspirate pe faza ofensivă au împiedicat România să obţină mai mult în acest meci şi Slovenia s-a desprins decisiv. Crăciun a reaprins speranţa cu 25 secunde înainte de final, dar Abramovic a închis meciul cu o liberă prin care a stabilit rezultatul final, de 57-53.

Slovenia a fost superioară la aruncările din acţiune, având mai multe reuşite şi totodată un procentaj mai bun decât România. Tricolorele au irosit 10 libere, dar oponentele au ratat în 12 rânduri. De asemenea, echipa lui Gheorghe Mandache a avut din nou o singură reuşită de la distanţă şi a terminat cu doar 9%.

Ex-iugoslavele au fost mai bune la recuperări (49-43) şi intercepţii (9-3). În mod neobişnuit pentru parcursul de până acum, România a obţinut mai multe recuperări ofensive decât adversarul (12-10) dar tricolorele nu au ştiut ce să facă cu aceste mingi.

Sonia Ursu a totalizat 18 puncte, 11 recuperări, 3 pase decisive şi 3 intercepţii cu 3 posesii pierdute fiind faultată de 6 ori în 40 minute de joc. Alina Crăciun a adăugat 14 puncte şi 5 recuperări, iar Oana Băluţă a bifat 9 puncte şi 13 recuperări.

Rebeka Abramovic a izbutit 15 puncte, 7 recuperări şi 4 intercepţii, Alina Gjerkes şi Nina Gabrovsek adăugând câte 12 puncte fiecare.

România rămâne fără victorie în grupa principală dar nu este eliminată matematic din cursa pentru calificarea în sferturile de finală. Astfel, tricolorele au nevoie ca Slovenia să piardă cu Turcia şi în plus trebuie să bată Polonia la 11 puncte diferenţă pentru a avansa între primele opt echipe ale continentului.

Slovenia obţine prima victorie în Grupa E. Această formaţie are nevoie de victorie împotriva Turciei şi de înfrângerea Poloniei în faţa României pentru a se califica în sferturile de finală.