Campionatul European U18 feminin. România ratează calificarea în sferturile de finală

10.08.2011

Echipa naţională a României a fost depăşită la limită de Polonia, scor 53-51, în ultimul meci din Grupa E la Campionatul European U18 feminin - Divizia A de la Oradea. Meciul a avut loc la Arena Antonio Alexe.

Tricolorele au început foarte bine meciul reuşind să puncteze o dată din afara semicercului şi o dată din interiorul acestuia prin Ana Grigore respectiv Oana Băluţă. Laura Pal a continuat începutul excelent printr-o altă reuşită de trei puncte şi una de două pentru a duce scorul la 10-5 în minutul 6 al partidei.
România a evoluat dezinvolt pe toată desfăşurarea primei secvenţe, fetele noastre având în multe rânduri poziţii favorabile de pe semicerc şi nu au ezita să arunce. Grigore a înscris din nou de la distanţă, iar Sonia Ursu şi Băluţă au dus scorul la 17-8. Actul s-a încheiat cu scorul de 17-9 după libera lui K. Wozniak.

Avantajul României a crescut la zece puncte după coşul Oanei Băluţă la prima acţiune ofensivă a sfertului 2. În acel moment România practic se afla la egalitate perfectă cu Polonia. Situaţia s-a schimbat drastic în continuare, Szybala marcând patru puncte într-un parţial de 6-0 al Poloniei. În cadrul acestui interval antrenorul echipei României, Gheorghe Mandache, a avut un gest necugetat la adresa cavalerilor fluierului care l-au sancţionat pe tehnicianul român cu primul fault tehnic la turneul de la Oradea. Polonia a reuşit doar două puncte din patru aruncări libere şi posesia aferentă greşelii tehnice.
România a beneficiat apoi de două coşuri din partea Alinei Crăciun, iar Băluţă şi Pal au transformat de la mare distanţă pentru a duce scorul la 29-21 în minutul 17 al partidei. Până la finalul reprizei ale noastre nu au mai înscris din acţiune, repriza încheindu-se cu scorul de 30-25 după coşul lui Skrzecz din ultima secundă. De remarcat că tot efortul fetelor noastre de la distanţă a fost anulat de imprecizia de la linia de pedeapsă.

Polonia a anulat întregul handicap în debutul reprizei secunde, prin două coşuri de trei puncte al Sybalei şi a lui D. Owczarzak. Astfel, tabela de marcaj indica scorul de 31-31 în minutul 23 al meciului. Tricolorele au găsit resurse pentru a se mai menţine la conducere până la jumătatea secvenţei. Apoi, au urmat câteva faze înlănţuite în care conducerea a alternat pe tabela de marcaj, însă Polonia a terminat în forţă secvenţa a 3-a, printr-un parţial de 9-0, pe fondul reuşitelor aceleiaşi M. Skrzecz. La intrarea în sfertul decisiv scorul era de 49-42.

Sfertul 4 a fost o luptă încrâncenată pe parcursul căruia reuşitele au fost rarisime de ambele părţi. Datorită avantajului obţinut în secvenţa anterioară, când a înscris 24 puncte, Polonia şi-a permis să mai pună doar patru puncte pe tabela de marcaj şi a beneficiat de lipsa cronică de inspiraţie a jucătoarelor noastre pe finalurile de meci pentru a se menţine la conducere până la sfârşitul meciului.
Laura Pal şi apoi Diana Moraru au marcat pentru România pentru a apropia echipa României la doar două puncte, scor 53-51, cu 19 secunde înainte de final. Tricolorele au ezitat să faulteze pentru a opri cronometrul şi astfel s-au scurs 14 secunde înainte ca Henrietta Blejan să comită o infracţiune. România nu a fost în penalizare astfel încât jocul s-a reluat, cu repunere din lateral pentru Polonia. Acestea au aruncat mingea la înălţime pentru a scurge timpul de joc, meciul terminându-se cu scorul de 53-51.

România a înscris mai mult din acţiune, dar Polonia a avut procentaj mai bun. COmpatrioatele noastre au irosit 12 aruncări de pedeapsă prin care au anulat seara incredibil de bună la aruncările de trei puncte, unde au conectat de şase ori.
Elevele lui Mandache s-au impus la recuperări (48-42), având 18 recuperări ofensive! Nici de această dată România nu a ştiut să profite de acest avantaj. De asemenea, gazdele turneului continental au fost mai pune la posesii pierdute (11-16), raportul intercepţiilor fiind perfect egal (câte şapte pentru fiecare).

Laura Pal a avut 17 puncte, 3 recuperări şi 3 pase decisive, Oana Băluţă a adăugat 11 puncte şi 5 recuperări, Ana Grigore a contribit cu 6 puncte şi 10 recuperări, iar Sonia Ursu a bifat 5 puncte şi 7 recuperări.

În replică, K. Szybala a totalizat 11 puncte şi 4 recuperări, M. Skrzecz a izbutit 10 puncte, iar D. Miloszewska a terminat cu 5 puncte şi 11 recuperări.

Polonia termină pe locul 4 în Grupa E, cu două victorii şi trei înfrângeri, avansând în sferturile de finală ale Campionatului European U18 feminin de la Oradea.

În schimb, tricolorele rămân fără victorie în grupa principală, s-au clasat pe ultimul loc şi vor continua în turneul locurilor 9-12, unde vor întâlni Cehia.