Campionatul European U18 feminin. România - Turcia 37-54, însă tricolorele se califică mai departe

Valentin Bâlă

06.08.2011

Sonia Ursu a ţinut România în meci
în prima parte a întâlnirii cu Turcia
sursa foto: fibaeurope.com

Chiar dacă Sonia Ursu şi-a trecut în cont 15 recuperări, iar Alina Crăciun a marcat 14 puncte, România a pierdut, sâmbătă, scor 37-54, meciul cu Turcia din cadrul turneului final al Campionatului European feminin sub 18 ani de la Oradea. Din păcate, tricolorele nu au putut să reziste decât până la pauză, terminând grupa pe locul trei, după Suedia şi după Turcia, însă înaintea Rusiei, poziţie care asigură calificarea în fazele superioare ale competiţiei.

Gheorghe Mandache a optat pentru o formulă de start cu Laura Pal, fundaş, Sonia Ursu şi Diana Moraru, extreme, şi cu Oana Băluţă şi Alina Crăciun în spaţiul de trei secunde.

Încă de la prima acţiune a tricolorelor adversarele au propus o defensivă "în zonă", astfel că România nu a găsit drumul spre coş la primele patru atacuri poziţionale, chiar dacă Alina Crăciun a deschis rapid scorul în această întâlnire. Diana Moraru a fost foarte înspirată în minutul 4, atunci când a marcat de la distanţă pentru 5-3, însă Turcia a răspuns cu un coş cu fault prin Olcay Cakir.

Adversarele au variat în faza defensivă, Sonia Ursu fiind marcată om la om atât de Merve Aydin cât şi de Ferda Yildiz, însă baschetbalista de la Olimpia a găsit puterea să treacă de apărătorul direct de fiecare dată şi să aducă România în avantaj, scor 10-7, cu două minute înainte de finalul primului sfert. Turcia nu a avut răspuns la apărarea agresivă "om la om" propusă de tricolore, astfel că, după 10 minute, tabela a indicat un avantaj minim pentru naţionala noastră, 13-9.

Gheorghe Mandache: "Opriţi-vă adversarele pentru ca acestea să nu pătrundă"

"Nu uitaţi de replierea în apărare şi să încercaţi să vă opriţi adversarele înainte ca acestea să poată avea culoar pentru a pătrunde", le-a spus antrenorul Gheorghe Mandache jucătoarelor sale în pauza dintre primele două sferturi. Din păcate, la primele două atacuri ale baschetbalistelor din Turcia, indicaţiile băncii tehnice nu au fost respectate, astfel că adversarele s-au apropiat la 15-13. Oaspetele au rămas într-o "zonă 2-3", defensivă la care nu am avut răspuns în majoritatea timpului.

Timp de aproape patru minute România nu a găsit drumul spre coş, fapt ce a dus la un prim timp de odihnă cerut de Gheorghe Mandache. "Nu s-a făcut corect atacul de zonă, vă grăbiţi şi asta nu e bine. Aveţi răbdare în atac, aveţi grijă la circulaţie", le-a spus tehnicianul elevelor sale. Sonia Ursu a evoluat foarte bine şi a ţinut echipa noastră în meci, jucătoarea servind-o perfect pe Alina Crăciun care a finalizat pentru 16-13, în minutul 15.

Turcia a egalat la 17 şi a efectuat presing după fiecare aruncare ratată, astfel că Sonia Ursu şi Laura Pal au fost puse aproape la fiecare fază în dificultate. Ursu a evoluat senzaţional în prima jumătate, totalizând cinci puncte, şapte recuperări, trei intercepţii şi o pasă decisivă în 20 de minute petrecute pe teren. Inconstanţa sub panouri, acolo unde adversarele au câştigat mai multe mingi la recuperare, a făcut ca tabela să indice la pauză 22-17 pentru vizitatoare.

După reluare, România a schimbat apărarea

Oana Băluţă a ridicat sala în picioare după ce a marcat pentru 22-22, la capătul unei acţiuni superbe a tricolorelor. România a schimbat, la rândul ei, defensiva, revenind de la cabine cu o apărare "în zonă 2-3", lucru ce a incomodat atacul Turciei. Chiar şi aşa adversarele au avut puterea să se desprindă la patru puncte, 26-22, în minutul 24, moment în care Gheorghe Mandache a întrerut, din nou, meciul solicitând timp de odihnă. "Iar ne batem joc de mingi. Câştigăm o posesie după care o cedăm imediat. Fiţi mai atente în atac, aveţi grijă la pase", a precizat selecţionerul.

Jucătoarele din Turcia au reintrat mult mai motivate în cea de-a doua parte a meciului şi s-au desprins la zece puncte, scor 34-24, în minutul 27, cea mai mare diferenţă de până atunci. România a revenit într-o apărare agresivă "om la om" în timp ce oaspetele au rămas în clasicul "2-3". Intrarea Biancăi Blanaru a adus trei puncte la rând pentru naţionala noastră şi alte trei recuperări, în ultimul sfert dezavantajul tricolorelor fiind de opt puncte, 29-37.

Înainte de sfertul decisiv oaspetele au avut un ecart foarte mare la punctele venite de pe bancă, scorul fiind de 20-2 pentru Turcia în timp ce tricolorele au avut, de-a lungul a trei sferturi, 14 aruncări consecutive ratate de la distanţă, o consecinţă a "zonei" adversarelor. Alina Crăciun, cu patru puncte la rând, şi Oana Băluţă au adus un parţial de 5-2 pentru noi, astfel că tabela a indicat 39-33 cu şapte minute înainte de final.

Sonia Ursu a interceptat o minge pe care a fructificat-o pe contraatac, astfel că diferenţa a rămas la şase puncte, 35-41, însă Özge Kavurmacioglu a finalizat printr-o triplă de excepţie, după care Ilayda Tokmak a dus scorul la 46-35 pentru Turcia, cu patru minute înainte de sirenă. Pe final, Turcia s-a desprins decisiv şi a câştigat un meci important pentru fazele finale ale competiţiei acolo unde fiecare punct va conta. România nu va avea niciun succes într-o serie din care mai fac parte Suedia, Turcia, Spania, Polonia şi Slovenia.