Campionatul European U18 feminin. Spania este prima semifinalistă

12.08.2011

Echipa naţională a Spaniei a avansat în semifinalele Campionatului European U18 feminin - Divizia A de la Oradea, după victoria categorică, scor 88-50, repurtată asupra formaţiei similare a Olandei. Meciul a avut loc la Arena Antonio Alexe din Oradea şi a deschis meciurile zilei de vineri (12.08).

Spania a început excelent partida, marcând primele şapte puncte care au ajutat-o să deţină controlul pe tabela de marcaj în permanenţă şi să impună rimtul jocului. Deplasarea permamentă pe teren şi schemele simple au dat mari bătăi de cap Olandei, echipă care a schimbat sistemul defensiv încă din prima secvenţă, trecând la apărare zonă cu doi oameni sus în permanenţă. Diferenţa a trecut de zece lungimi încă de la început, antrenorul btavelor fiind nevoit să o retragă pe bancă pe principala marcatoare, Loyce Bettonvil, după ce a acumulat foarte rapid două greşeli personale.
Şi de cealaltă parte au fost astfel de probleme, pivotul Astou Ndour fiind înlocuit deoarece a faultat de două ori într-un timp foarte scurt. Sara Rodriguez a compensat absenţa din teren a pivotului de la Dakar. Astfel, după zece minute de joc scorul era 22-11.

Formaţia iberică a continuat să practice un joc defensiv agresiv da şi foarte inteligent, de pe urmă căruia a provocat greşeli foarte multe pe construcţia adversarului. Nu au trecut decât cinci minute din sfertul secund şi tabela de marcaj indica 20 de lungimi între cele două formaţii, scor 33-13.
Balart şi De Alfredo, cea din urmă cu două coşuri consecutive de trei puncte. au înscris în continuare pentru Spania, care a demonstrat cât de multe opţiuni are în faza ofensivă şi inclusiv cât de periculoase pot să fie majoritatea jucătoarelor la finalizare. O dovadă că împotriva unei echipe solide pe ambele faze ale jocului este aproape imposibil de jucat. În aceste condiţii, Yurena Diaz a avut onoarea de a stabili rezultatul la pauză: 44-23.

În prima jumătate Spania a fost net superioară la finalizare, fiind deasupra adversarului şi la recuperări, mingi câştigate şi pierdute, respectiv pase decisive.
Sara Rodriguez a fost cea mai bună marcatoare a Spaniei în prima repriză, cu 11 puncte, iar Elena de Alfredo a adăugat 9 puncte şi 3 recuperări. În replică, Loyce Bettonvil a avut 6 puncte şi Jamailah Adams a contribuit cu 5.

Debutul reprizei secunde, cu garnitura de start a Spaniei în teren, a consemnat un nou forcing al ibericelor care au înscris prin Ndour şi Zanoguera, ambele punctând din acţiune de câte două ori. Diferenţa a trecut de 30 puncte la jumătatea secvenţei, pe fondul greşelilor formaţiei batave, la care a contribuit din plin defensiva Spaniei. Încă a reuşită a senegalezei naturalizate, Ndour, a condus la timpul de odihnă cerut de Olanda, la scorul de 60-27, cu patru minute rămase de disputat din această secvenţă.
Aceeaşi Bettonvil a marcat pentru formaţia echipată în portocaliu din acţiune dar în replică Rodriguez a transformat a 8-a aruncare de la distanţă a Spaniei în acest sfert de finală. Pivotul de 2.02 metri, Leyre Carrascosa a înscris de două ori din acţiune şi a mărit diferenţa la 38 de puncte. În ultimul minut al acestei perioade de joc nu s-a marcat scorul la inrarea în actul de încheiere fiind de 70-32.

Gabrielle Van Den Bosch a finalizat cu coş o acţiune solitară la capătul căreia a fost faultată. Ea a completat reuşita cu aruncarea de pedeapsă suplimentară. Aceeaşi sportivă a ost faultată în momentul lansării unei aruncări de la mare distanţă, sportiva de mână stângă reuşind să fructifice cele trei libere acordate. Andrea Vilaro a oferit replica din partea Spaniei, cu un coş marct pe pătrundere. De Alfredo a înscris din nou de la distanţă pentru a duce ecartul la 39 de lungimi, pe fondul unui joc fragmentat în pofida diferenţei de pe tabela de marcaj. La jumătatea sfertului tabela a consemnat prima diferenţă de 40 puncte, după coşul lui Ndour.
Silvia Marcelo a întrerupt seceta de mai bine de două minute în care niciuna dintre echipe nu a punctat din acţiune pentru ca Maxime Essenstam să transforme de la distanţă pentru Olanda. În ultimele două minute diferenţa de scor nu s-a mai modificat, partida terminându-se cu scorul de 88-50.