Campionatul European U18 feminin. Spania este primul adversar al tricolorelor în Grupa E

08.08.2011

Luni (08.08), România întâlneşte Spania, echipa cu cel mai impresionant joc din faza preliminară de la Campionatul European U18 feminin - Divizia A, eveniment ce se desfăşoară la Oradea. Meciul se va desfăşura la Arena Antonio Alexe, cu începere de la orele 20:15, fiind transmisă în direct prin intermediul DigiSport2.

Tricolorele au avansat în grupa principală datorită victoriei obţinute asupra Rusiei, scor 52-50, în ziua inaugurală a competiţiei de pe malul Crişului Repede. Au urmat două înfrângeri, pe mâna Suediei respectiv a Turciei, la diferenţă totală de 55 puncte.

Pe lângă pasa negativă prin care trece echipa şi în afara problemelor majore de idei pe faza ofensivă şi a incapacităţii de a conta în lupta crâncenă pe are echipele primdivizionare o duc sub panouri pentru recuperări formaţia pregătită de către Gheorghe Mandache a mai primit o veste proastă. Deloc surprinzător de altfel, al doilea pivot al echipei, Bianca Blănaru, a plecat la Arad pentru a se alătura echipei naţionale U16, formaţie care începând de joi va juca la Campionatul European - Divizia B cu scopul de a ataca promovarea.

De cealaltă parte se va afla Spania. Nu există suficiente superlative pentru a exemplifica aşa cum se cuvine baschetul pe care actuala echipă iberică îl practică. Echipa lui Miguel Martinez Mendez a obţinut trei victorii care mai de care mai impresionante, pe fondul unui joc atractiv, presărat cu nişte combinaţii în care sunt implicate două, trei, patru sau chiar cinci jucătoare. De asemenea, din punct de vedere individual adversarele de luni ale României sunt extrem de bine pregătite tehnic şi fizic. Diferenţa totală la care Spania a trecut de Slovenia, Polonia şi Lituania este de 142 puncte!

Lotul este alcătuit din nouă sportive născute în anul 1993, respectiv trei din 1994. Trei jucătoare din această echipă au fost prezente la Campionatul Mondial U19 feminin care s-a încheiat în urmă cu o săptămână în Chile şi de unde Spania a venit cu medalia de argint, după victorii importante asupra Canadei şi Australiei în sferturi respectiv semifinale. Aceste jucătoare sunt:

- Immaculada Zanoguera (nr.7, extremă, 1.80m, foto) - 7.7 puncte, 5.7 recuperări, 2.0 pase decisive, 2.7 intercepţii, 21.0 minute
- Yurena Diaz (nr.10, extremă, 1.77m) - 10.3 puncte, 1.0 recuperări, 1.7 pase decisive, 4.0 intercepţii, 18.3 minute
- Astou Ndour (nr.15, pivot, 1.96m) - 13.0 puncte, 7.3 recuperări, 1.0 pase decisive, 3.0 capace, 18.3 minute

De subliniat media de minute pe care aceste sportive o au. Putem doar să ne facem o idee cum ar arăta linia statistică pentru fiecare dintre ele pe 40 minute de joc efectiv.

Susana Bacete şi-a rupt mâna în meciul de debut, cel cu Slovenia şi nu va mai juca la turneul de la Oradea. Altfel, toate celelalte componente au evoluat în fiecare meci, toate având contribuţii în folosul echipei.

Spania este echipa cu cele mai multe puncte înscrise şi cu cele mai puţine puncte încasate la europeanul de junioare de pe malul Crişului Repede. În schimb, România are cea mai mică medie de puncte marcate.

Ibericele marchează în medie aproape nouă coşuri de trei puncte, iar România a înscris doar de trei ori de la distanţă în 120 minute de joc efectiv. Adversarele României au o medie de 16.0 recuperări ofensive pe meci, cu aproape 9 mai mult decât tricolorele.

Spania are peste 19 pase decisive şi 17 intercepţii pe partidă, iar România poate doar 5.3 pase şi 10.3 intercepţii.

De fapt toate capitolele statistice avantajează Spania.

Cele două ţări s-au confruntat de cinci ori la Campionatul European U18 feminin. Toate au fost adjudecate de Spania. Istoria consemnează o semifinală continentală pe care ibericele au câştigat-o cu scorul de 66-63, meciul desfăşurându-se în anul 1990, atunci când România a cucerit medalia de bronz.
Ultima confruntare directă datează din anul 2002, în Slovenia, atunci când s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor în istoria confruntărilor directe, 84-31.