Campionatul European U18 feminin. Spania s-a distrat cu Lituania, scor 94-42

este deja
vicecampioană mondială
cu naţionala Spaniei

sursa foto: fibaeurope.com

Cu trei vicecampioane mondiale la categoria U19 în lot, selecţionata feminină a Spaniei nu a avut probleme nici în partida cu Lituania, din cadrul celei de-a treia etape a grupei B a turneului final al Campionatului European sub 18 ani de la Oradea. Inma Zanoguera, Astou Ndour Gueye şi Yurena Díaz nu s-au întrebuinţat prea mult pentru a-şi impune ritmul în meciul de sâmbătă, cu balticele.

Spania a câştigat toate meciurile din seria preliminară B şi s-a calificat fără înfrângere în fazele superioare ale competiţiei. Cu o defensivă perfectă, jucătoarele pregătite de Miguel Martinez Mendez s-au impus cu un scor categoric, 94-42, după ce la pauza tabela a indicat 53-17. Lituania nu a ajuns în Top 12 şi va lupta pentru salvarea de la retrogradare într-o grupă cu Rusia, Ucraina şi cu pierzătoarea meciului dintre Cehia şi Slovacia.

Ibericele au dominat de o manieră categorică prima perioadă şi au înscris din toate poziţiile posibile. Cu un procentaj dezastruos la linia aruncărilor libere, acolo unde au transformat doar două din cele 14 încercări, jucătoarele din naţionala Lituaniei au marcat numai patru puncte în primul sfert. De partea cealaltă, Spania a practicat un excelent joc colectiv, în ambele faze, şi şi-a trecut în cont 26 de puncte la capătul primei perioade.

Cu o rotaţie permanentă a jucătoarelor, naţionala Spaniei a pus constant presiune pe adversare, acestea greşind neforţat de foarte multe ori, astfel că Lituania nu a înscris decât zece puncte în primele 15 minute, faţă de cele 38 ale ibericelor. Raportul punctelor venite de pe bancă a fost unul net, scor 20-6, în favoarea baschetbalistelor pregătite de Miguel Martinez Mendez, care au şi condus la jumătatea întâlnirii cu un incredibil 53-17.

După reluare, ibericele au schimbat tactica în ofensivă şi au mizat pe talia pivotului Leyre Carrascosa, 2,02 metri înălţime, baschetbalista impunându-se fără probleme sub inel. Tehnicianul selecţionatei Spaniei şi-a menajat titularele şi a introdus pe teren şi restul jucătoarelor, însă acest lucru nu s-a văzut în economia partidei, tabela indicând 63-24 în minutul 25 şi 73-30 la finalul celui de-al treilea sfert.

Ultimele zece minute ale întâlnirii nu au mai contat decât pentru statistică. Lituania a încercat să-şi adjudece cel puţin ultima perioadă în timp ce jucătoarele din naţionala Spaniei au mai redus din ritmul impus până atunci. Chiar şi aşa, cu patru minute înainte de sirenă, ibericele au avut un ecart incredibil, scor 84-39, raportul punctelor marcate pe contraatac fiind de 20-0 în favoarea învingătoarelor.

În fazele superioare ale Campionatului European feminin sub 18 ani de la Oradea, Spania se va afla în grupă cu Turcia, Suedia, România, Polonia şi cu învingătoarea partidei dintre Cehia şi Slovacia. Ibericele au avantajul victoriilor directe din serie şi vor porni cu un total de patru puncte în grupa E. Pentru a ajunge în sferturile de finală, jucătoarele pregătite de Miguel Martinez Mendez au nevoie de un succes din trei meciuri.