Campionatul European U18 feminin. Suedia şi Serbia în derby-ul sferturilor de finală

11.08.2011

Una dintre atracţiile sferturilor de finală ale Campionatului European U18 feminin de la Oradea va fi meciul dintre Suedia şi Serbia. Confruntarea a fost programată pentru vineri (12.08), cu începere de la orele 18:00 şi se va desfăşura la Arena Antonio Alexe.

Scandinavele s-au situat pe locul 2 în Grupa E, pe care au terminat-o cu o înfrângere în faţa Spaniei. În pofida eşecului, echipa Suediei trebuie apreciată pentru faptul că a fost deocamdată singura care a ţinut piept armadei iberice. Suedia a adunat cinci victorii până în prezent la Oradea dar va trebui să uite înfrângerea pentru a se dedica confruntării extrem de dificile cu Serbia din sferturile de finală.

O echipă bine pusă la punct, cu un procentaj bun la aruncările de două puncte şi la linia de pedeapsă, care se poate lua la întrecere cu orice adversar în ceea ce priveşte recuperările la ambele capete ale terenului şi superioară din punct de vedere statistic Serbiei pe faza ofensivă.
Suedia a jucat toate meciurile în 12 oameni, fiecare sportivă având cel puţin 10 minute jucate pe meci. Pe scurt, Suedia este o adevărată echipă.

Antrenorul Per Kallman se bucură de prezenţa impunătoare a Amandei Zahui (nr.15), o sportivă extrem de puternică şi o adevărată competitoare pe ambele faze ale jocului. Această sportivă a mrcat la fel de multe coşuri de trei puncte la acest turneu precum întreaga echipă a României în primele cinci meciuri şi are un procentaj cel puţin dublu peste al tricolorelor pe semicerc!
Zahui are medii de 15.2 puncte, 8.8 recuperări, 1.7 capace şi 1.3 pase decisive cu 0.8 intercepţii şi 2.0 mingi pierdute pe meci în doar 23.5 minute.

În replică, Serbia a terminat pe locul 3 în Grupa F, fiind depăşită de către Franţa şi Belgia. De fapt, ex-iugoslavele au câştigat tot ce se putea câştiga, adunînd patru succese dar au capotat în faţa celor două forţe cunoscute ale grupei. Serbia a încasat înfrângeri la 20 de puncte diferenţă în respectivele partide.

Antrenorul Zoran Kovacic  este fidel sistemului în care Serbia joacă baschet mizând pe un lot complet de jucătoare. El a folosit zece baschetbaliste în fiecare meci, una în cinci jocuri, iar una doar în patru. Jucătoarele rulate meci de meci au peste 10 minute de joc în fiecare partidă. Serbia are, în acest lot, şapte jucătoare născute în anul 1994.
Actuala echipă a Serbiei pare să sufere pe faza ofensivă, având procentaje modeste la linia de pedeapsă şi pe semicerc. În raport cu Suedia este foarte apropiată din punct de vedere statistic, singurul aspect unde scandinavele sunt mai bune fiind finalizarea.

Din punct de vedere statistic se evidenţiază Natasa Kovacevic  (nr.4), autoare a 14.8 puncte, 7.0 recuperări şi 2.3 intercepţii pe meci. Jocul de construcţie al echipei se bazează extrem de mult pe Aleksandra Stanacev (nr.10), una dintre cele mai bune pasatoare de la Campionatul European.

Istoria consemnează patru meciuri între Serbia şi Suedia la CE U18 feminin. Ex-iugoslavele au învins de trei ori, iar scandinavele o dată, chiar vara trecută. Cele două echipe se întâlnesc pentru al 5-lea an consecutiv la această categorie de vârstă.

Suedia are prima şansă ţinând cont de ceea ce a arătat până în prezent. Serbia are suficientă valoare pentru a pune probleme, însă marele semn de întrebare va fi capacitatea pivoţilor de a face faţă impresionantei Amanda Zahui.