Campionatul European U18 feminin. Turcia a depăşit Rusia (şi) în folosul României

05.08.2011

Echipa naţională a Turciei a depăşit Rusia, scor 56-51, în primul meci al zilei a doua în cadrul Grupei A de la Campionatul European U18 feminin - Divizia A de la Oradea. Meciul a avut loc la Arena Antonio Alexe.

Rusia a înscris primele puncte ale partidei, dar Turcia a replicat cu un parţial de 8-0 pentru a se instala la conducere pe tabela de marcaj. Naţionala Semilunei a practicat un joc colectiv care a dat bătăi de cap defensivei ex-sovieticelor, graţie căruia au menţinut în mod constant un avantaj important pe tabela de marcaj. Astfel, la capătul primei secvenţe scorul era de 20-18, scor stabilit de rusoaica Yalcinkaya, printr-o aruncare de la mare distanţă.

Sedletskaya a dublat reuşita colegei sale din finalul secvenţei inaugurale pentru a aduce Rusiei al doilea avantaj pe tabela de marcaj, scor 21-20. Similar primei secvenţe, Turcia a continuat mai bine decât adversarul reuşind un parţial de 11-0. Rusia a ratat tot pe parcursul primelor cinci minute, confirmând parcă lipsa de inspiraţie din meciul de ieri cu România.
Până la finalul reprizei situaţia s-a mai echilibrat, Rusia reuşind să înscrie de trei ori mai mult decât adversarul în perioada rămasă din actul secund. Astfel, la pauză scorul era de 34-30, în favoarea Turciei.

În debutul reprizei a doua s-a mers cap la cap, Turcia având conducerea până în minutul 23, când adversarele au transformat din nou un coş de trei puncte, prin Davydova, scorul devenind 37-36 în favoarea Rusiei.
Turcia nu a cedat reuşind să revină imediat la conducere pe tabela de marcaj prin reuşita lui Cakir. De aici şi până la finalul partidei au fost extrem de rare reuşitele pe tabela de marcaj. Astfel, la terminarea celui de-al treilea sfert scorul era de 46-41 în favoarea Turciei.

Rusia mizat foarte mult pe Tikhonenko, jucătoare care a marcat de două pri consecutiv, dar Aydin şi Sezer au oferit replica pentru Turcia. Totuşi, ex-sovieticele au restabilit egalitatea în minutul 35, prin Zamareva care a dus scorul la 49-49. După un minut şi jumătate de secetă Kalfali a marcat de la mare distanţă pentru a duce scorul la 52-49 în favoarea Semilunei, cu trei minute şi patru secunde înainte de final. De aici şi până la terminarea jocului nu s-a mai înscris din acţiune, meciul fiind decis de la linia de pedeapsă. Rusia a avut şansa de a câştiga meciul dar Tochilova a ratat. Apoi Turcia a înscris două libere şi Tikhonenko a irosit şansa de a prelungi meciul. Kavurmacioglu a avut mult sânge rece, transformând ultimele patru aruncări de pedeapsă ale partidei prin care a închis tabela.

Rusia a aruncat mai bine de la distanţă decât împotriva României, dar a terminat cu doar 22% la trei puncte. Ex-sovieticele au păcătuit la linia de pedeapsă (43%). În replică, Turcia a fost inferioară la finalizare din acţiune, dar a înscris 22 din cele 30 de libere de care a beneficiat. Diferenţa de puncte înscrise de cele două echipe din aruncări libere a fost de 16, în favoare Rusiei.

Raportul recupărilor a fost de 45-35 în favoarea Rusiei, iar cel al posesiilor pierdute şi intercepţiilor a fost echilibrat, fără să facă o diferenţă între protagoniste.

În urma acestui rezultat Turcia are o victorie şi o înfrângere, iar Rusia, în mod cu totul surprinzător acumulează al doilea eşec consecutiv.

De pe urma victoriei repurtate de Turcia asupra Rusiei beneficiază România. Indiferent care vor fi rezulatele din celelalte meciuri ale grupei preliminare Rusia sau Suedia va încheia pe locul 4, urmând să joace în turneul 13-16. Astfel, România, după un singur meci jucat, este deja calificată între cele mai bune 12 echipe de la Campionatul European U18 feminin - Divizia A.