Campionatul European U18 masculin. Ţara Galilor a câştigat Divizia C

totalbaschet.ro

24.07.2011

Timp cinci zile, în San Marino, s-a desfăşurat Campionatul European U18 Divizia C, turneul rezervat ţărilor din Europa mici ca dimensiune. În acest an au participat cinci echipe, Tara Galilor, Andora, Moldova, Gibraltar şi gazdele San Marino.

S-a jucat în sistem fiecare cu fiecare, două meciuri pe zi, iar la finalul întrecerilor echipa de pe prima poziţie în Grupa A este desemnată noua Campioană Europeană.

Înaintea ultimei etape, doar două echipe au rămas neîvinse, Ţara Galilor şi San Marino, reprezentative ce urmau să dea piept în ultima zi, disputând practic finala competiţiei. A fost o confruntare demnă de o finală, o partidă foarte echilibrată la finalul căruia s-a impus Ţara Galilor, graţie ultimul sfert pe care l-a adjudecat cu 21-12. Scorul final a fost 65-60 (19-15, 12-20, 13-13, 21-12). Cel mai bun jucător al finalei a fost galezul Khan, autor a 17 puncte şi 3 recuperări.

MVP-ul turneului a fost desemnat Julian Gualtieri, sportiv originar din San Marino ce evolează pentru formaţia de juniori a italienilor de la Rimini. Datorită acestei distincţii, Gualtieri a fost invitat să ia parte la U18 All Star Game ce va avea loc în Lituania, în perioada în care se va desfăşura Eurobasket 2011.

Gualtieri a făcut parte şi din primul cinci al turneului, alături de Samiullah Khan şi Jacob David Llozy (Ţara Galilor), Vladislav Solopa şi Daniel Marcenco (Moldova).