Nebojsa Vidic, înaintea meciului cu Rapid: „Va fi un derby. Ne dorim să practicăm un baschet de calitate”
2 ore în urmăCătălin Baciu: „Îi așteptăm pe suporteri într-un număr cât mai mare”
3 ore în urmăAvancronica etapei a 12-a din Liga Națională de Baschet Masculin
4 ore în urmăProgramul și transmisiunile etapei a 12-a din Liga Națională de Baschet Masculin
6 ore în urmăVictorie la limită pentru Reggiana în fața lui Cedevita Junior
1 zi în urmă
Timp cinci zile, în San Marino, s-a desfăşurat Campionatul European U18 Divizia C, turneul rezervat ţărilor din Europa mici ca dimensiune. În acest an au participat cinci echipe, Tara Galilor, Andora, Moldova, Gibraltar şi gazdele San Marino.
S-a jucat în sistem fiecare cu fiecare, două meciuri pe zi, iar la finalul întrecerilor echipa de pe prima poziţie în Grupa A este desemnată noua Campioană Europeană.
Înaintea ultimei etape, doar două echipe au rămas neîvinse, Ţara Galilor şi San Marino, reprezentative ce urmau să dea piept în ultima zi, disputând practic finala competiţiei. A fost o confruntare demnă de o finală, o partidă foarte echilibrată la finalul căruia s-a impus Ţara Galilor, graţie ultimul sfert pe care l-a adjudecat cu 21-12. Scorul final a fost 65-60 (19-15, 12-20, 13-13, 21-12). Cel mai bun jucător al finalei a fost galezul Khan, autor a 17 puncte şi 3 recuperări.

MVP-ul turneului a fost desemnat Julian Gualtieri, sportiv originar din San Marino ce evolează pentru formaţia de juniori a italienilor de la Rimini. Datorită acestei distincţii, Gualtieri a fost invitat să ia parte la U18 All Star Game ce va avea loc în Lituania, în perioada în care se va desfăşura Eurobasket 2011.
Gualtieri a făcut parte şi din primul cinci al turneului, alături de Samiullah Khan şi Jacob David Llozy (Ţara Galilor), Vladislav Solopa şi Daniel Marcenco (Moldova).
Clasamentul final a fost următorul:
1. Ţara Galilor
2. San Marino
3. Moldova
4. Andora
5. Gibraltar
Foto: FIBA
U-BT Cluj-Napoca i-a dat o replică bună lui Partizan Belgrad
Zach Hankins, fostul pivot al lui U-BT, aproape de transferul carierei
U-BT Cluj-Napoca pierde cu Bahceșehir Koleji, urmărind scenariul din confru...
U-BT Cluj-Napoca i-a dat o replică bună lui Partizan Belgrad
U-BT Cluj caută revanșa în fața lui Bahceșehir Koleji, în primul meci al re...
U-BT Cluj-Napoca pierde cu Bahceșehir Koleji, urmărind scenariul din confru...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!