Campionatul European U20 feminin. România a clacat în faţa Slovaciei, scor 33-54

Valentin Bâlă

12.07.2011

Naţionala sub 20 de ani a ţării noastre a pierdut, scor 33-54, şi cel de-al doilea meci din grupa pentru evitarea retrogradării din cadrul Campionatului European din Serbia. Adversara tricolorelor, Slovacia, a fost selecţionata care a înregistrat, până înainte de ora meciului cu România, cea mai slabă medie la puncte marcate pe joc la acest turneu final.

Cristina Bigică, autoare a 15 puncte şi cinci recuperări, şi Flavia Ferenczi, şapte puncte şi două recuperări, ajutate de Gabriela Cursaru, ultima trecându-şi în cont cinci puncte şi trei pase decisive, au fost coşgheterele României. De la adversare, Angelika Oravcová a marcat 12 puncte, la care a mai adăugat patru recuperări.

După un prim sfert în care tricolorele au fost egalele adversarelor, scor 12-12, au urmat zece minute de coşmar pentru jucătoarele pregătite de Dan Calancea şi de Monica Ivan. România nu a înscris decât două puncte în cea de-a doua perioadă, în timp ce Slovacia a reuşit 16. La pauza mare tabela a indicat un incredibil 28-14 pentru baschetbalistele slovace.

Nici după reluare aspectul jocului nu s-a schimbat, chiar dacă Slovacia a rulat mai mult sportivele care nu fac parte din formaţia de bază. Chiar şi aşa, adversarele s-au distanţat tot mai mult şi au mărit diferenţa până la 46-21, după 30 de minute de la primul angajament.

Raportul punctelor venite de pe bancă a fost net favorabil Slovaciei, care a adunat, la începutul sfertului decisiv, 25 de puncte, faţă de doar cele trei pe care le-au înscris baschetbalistele din ţara noastră. Chiar dacă am reuşit un parţial de 11-2 în şase minute, tabela indicând 48-32 pentru adversare cu trei minute înainte de final, lupta la recuperare a fost clar dominată de slovace, care au avut 69 de mingi adjudecate la urmărire, faţă de cele 31 ale tricolorelor.

România nu a reuşit să înscrie niciun punct pe urmărire, acolo de unde Slovacia a adunat 20 de puncte. Sabína Oroszová a avut o prestaţie excelentă sub panouri, trecându-şi în cont 20 de recuperări, la care a mai adăugat alte opt puncte. Lucia Staneková a adăugat alte 12 recuperări, în timp ce România a finalizat mai ales din punctele venite pe greşeala adversarului, acolo unde am avut un avantaj de 21-6.

În urma înfrângerii cu Slovacia, scor 33-54, naţionala sub 20 de ani a ţării noastre mai are doar şanse teoretice pentru a se menţine în Divizia A. Pentru a se salva de la retrogradare, România are nevoie de două victorii cu Germania, indiferent de scor, la care se mai adaugă cel puţin un succes cu Slovacia, la minimum 22 de puncte, sau unul cu Belarus, însă la un ecart mai mare de 15 puncte.

sursa foto: fibaeurope.com