Campionatul European U20 feminin. România - Germania 50-65. Suntem la un pas de retrogradare

Valentin Bâlă

13.07.2011

Pentru a mai putea spera la Divizia A din cadrul Campionatului European feminin sub 20 de ani, jucătoarele din ţara noastră au avut nevoie, miercuri, de o victorie în meciul cu selecţionata similară a Germaniei, într-o partidă care a avut loc la Novi Sad, în Serbia. Rezultatul final nu a fost favorabil tricolorelor, care au pierdut cu scorul de 50-65, după un meci cu foarte multe ratări, cel puţin în prima sa jumătate. Astfel, şansele de a rămâne în prima grupă valorică sunt foarte mici.

Cu zece puncte marcate din spaţiul de trei secunde, tricolorele au reuşit să-şi asigure un avantaj minim după primele zece minute ale întâlnirii cu selecţionata similară a Germaniei şi au condus cu scorul de 12-9, la finalul primei perioade. Cristina Bigică, cu patru puncte şi două recuperări, a fost principala realizatoare a naţionalei ţării noastre. De notat că echipa României a ratat, în ultimele minute din acest sfert, cinci aruncări consecutive din spatele semicercului.

În minutul 13, Sonia Ursu a reuşit un capac perfect la Svenja Brunckhorst, moment în care jucătoarele pregătite de Dan Calancea şi de Monica Ivan s-au aflat la conducere, cu 16-13. Au urmat apoi două minute fără punct marcat pentru tricolore care au profitat şi de cele şapte aruncări nefinalizate ale adversarelor. Pe fondul unui joc cu multe atacuri ratate, România s-a desprins, totuşi, la 21-15, la jumătatea celei de-a doua perioade, aceasta fiind cea mai mare diferenţă de scor de până atunci.

Chiar dacă au reuşit nouă intercepţii, faţă de cele două ale româncelor, jucătoarele din Germania nu au înscris timp de aproape cinci minute în cea de-a doua perioadă, astfel că ecartul dintre cele două formaţii s-a majorat la 23-15 pentru tricolore, în condiţiile în care adversarele au ratat zece aruncări consecutive de la semidistanţă. La jumătatea întâlnirii, jucătoarele din ţara noastră au condus la o diferenţă minimă, de doar două puncte, tabela indicând scorul de 23-21.

Adversarele au revenit în partea a doua a meciului

După reluare, Germania a reuşit un parţial de 6-2 în 120 de secunde, astfel că Dan Calancea a fost nevoit să ceară timp de odihnă după ce adversarele României au preluat conducerea cu 27-25. Sonja Greinacher şi Sarah-Marie Frankenberger au marcat apoi pentru 34-25, cea mai mare diferenţă de pe tabelă în favoarea selecţionatei pregătită de Raoul Scheidhauer. Ecartul s-a mărit în minutul 25, atunci când Germania a condus cu 42-31, după ce fetele noastre au primit 21 de puncte faţă de opt în replică.

Sonja Greinacher a adunat 21 de puncte şi nouă recuperări cu două minute înainte de finalul celei de-a treia perioade, moment în care Germania a păstrat un avans de zece puncte, scor 47-37. România a răspuns cu un parţial de 9-2, iar tabela s-a modificat la 49-46 cu cinci minute înainte de sfârşitul meciului. Cristina Bigică a realizat un double double, însă şi aşa adversarele au avut puterea să-şi asigure zece puncte în minutul 25, scor 58-48. Până la final, diferenţa s-a mărit astfel că Germania s-a impus cu 65-50.

Joi este zi de pauză în grupa pentru locurile 13-16, de evitare a retrogradării, din care face parte şi România, urmând ca vineri să se reia partidele din serie. Tricolorele vor întâlni Slovacia, în timp ce Belarus va primi replica Germaniei. În prima partidă dintre România şi Slovacia, adversarele fetelor noastre s-au impus cu scorul de 54-33. În clasament, Slovacia este lider şi are cele mai mari şanse să rămână în Divizia A, dacă va învinge contra naţionalei ţării noastre.

Campionatul European U20 feminin, grupa pentru locurile 13-16