Campionatul European U20 feminin. România - Slovacia 50-65

totalbaschet.ro

16.07.2011

Naţionala feminină U20 a României rămâne fără victorie la Campionatul European Divizia A ce se desfăşoară la Novi Sad. Selecţionata noastră a pierdut şi cel de al 8-lea joc desfăşurat în Serbia, sâmbătă seară împotriva Slovaciei, scor 50-65.

Lotul naţional antrenat de Dan Calancea a început bine partida, primul sfert încheiindu-se 20-15 în favoarea noastră. Naţionala tricoloră a continuat să se afle la timonă, însă înainte cu 2 secunde de sfârşitul Slamova a marcat o aruncare de după semi-cercul de 6.75, iar Slovacia a intrat la cabine în avantaj minim, 31-30.

Din nou în primul sfert din repriza secundă echilibrul s-a rupt, sportivele române neputând ţine pasul cu adversarele. Şi ultimul sfert a fost adjudecat de către slovence şi în acelaşi timp şi confruntarea, scor 65-50. Partida pratic nu a avut nicio miză. Slovenia scăpase de grija retrogradării înainte de începerea meciului în timp ce România căuta prima victorie la acest European, o victorie care nu ar fi ajutat-o însă să scape de Divizia B, în următorul sezon, la categoria U20 feminin.

Cea mai bună marcatoare pentru România a fost Cristina Bigică autoare a 19 puncte, dar şi cu 7 posesii pierdute respectiv Gabriela Cursaru cu 14 puncte şi 8 mingi pierdute.

Următorul joc pentru reprezentativa U20 este şi ultimul din actuala campanie. România va încerca duminică de la 13:45 să caute prima victorie la Novi Sad, într-o confruntare care are ca miză locul 15. Pentru a se clasa pe acest loc, tricolorele au nevoie de o reuşită la minim 16 puncte.