Campionatul European U20 feminin. Spania rămâne singura naţională neînvinsă. Vedeţi aici toate rezultatele!

totalbaschet.ro

12.07.2011

Întrecerile din cadrul Campionatului European U18 feminin Divizia A au continuat şi marţi în localitatea sârbă Novi Sad. În urma meciurilor disputate în cea de a 6-a zi a competiţiei doar selecţionata Spaniei a rămas neînvinsă, în timp ce Franţa a fost răpusă surprinzător de către Marea Britanie, scor 50-62 (18-21 4-6 12-16 16-19), la capătul unui meci controlat în totalitate de sportivele engleze. Cea mai bună marcatoare de la gruparea învingătoare a fost Ella Clark cu 16 puncte şi 7 recuperări în 34 de minute. Cele 14 puncte şi 9 recuperări ale sportivei Hhadydia Minte nu au fost suficiente pentru naţionala Hexagonului.

În celelalte partide din Grupa F Letonia a învins Olanda, 67-58, şi a înregistrat prima victorie în faza a doua a campionatului, în timp ce Spania şi-a păstrat invincibilitatea zdrobind Italia, scor 65-39. În urma rezultatelor înregistrate marţi, 12 iulie, Spania este liderul grupei, pe următoare trei locuri clasându-se Franţa, Italia şi Marea Britanie.

Şi în Grupa E s-a înregistrat o surpriză, Polonia izbutind să administreze Campioanei Europene en-titre, Rusia, prima înfrângere în Serbia, scor 72-66 (12-9 18-18 19-21 23-18). Cele două naţionale au alternat rând pe rând la conducere, însă Polonia a dat dovadă de de mai multă concentrare şi s-a distanţat decisiv în ultimele două minute de joc. Malgorzata Misiuk a fost principala marcatoare a polonezelor, autoare a unui double-double cu 15 puncte şi 10 recuperări. De partea cealaltă Veronika Dorosheva 19 puncte, 9 recuperări şi 3 pase decisive. Tot în Grupa E Ucraina a administrat Turciei cea de a 4-a înfrângere, în timp ce Serbia a trecut cu greu peste Lituania, graţie unui sfert trei extrem de bun, şi ocupa primul loc cu 3 victorii şi o singură înfrângere la egalitate de puncte cu Polonia şi Rusia.

Ultima etapă din cadrul fazei a două este programată mâine, 13 iulie. Se preconizeată două meciuri vedetă extrem de interesante, în Grupa F între selecţionatele Spaniei şi Franţei care se luptă pentru primul loc, respectiv în Grupa E între Rusia şi Serbia, ambele echipe, alături de Polonia dorind locul 1 în serie.