Campionatul European U20 feminin. Ultimul meci în Divizia A: România - Germania 50-44

Valentin Bâlă

17.07.2011

Naţionala feminină sub 20 de ani a ţării noastre a evoluat perfect în ultimele zece minute ale partidei de duminică, cu Germania, atunci când tricolorele au fost de neoprit în drumul lor spre victorie. Cu un parţial de 20-6 în zece minute, jucătoarele antrenate de Dan Calancea şi de Monica Ivan au câştigat primul lor meci la turneul final al Campionatului European din Serbia.

Succesul cu Germania, scor 50-44, clasează reprezentativa ţării noastre pe locul 15 la Novi Sad, penultimul din această competiţie. După eşecuri pe linie, trei în grupa preliminară şi alte cinci în seria pentru evitarea retrogradării, România a încheiat turneul final cu un meci câştigat însă va evolua din sezonul viitor în Divizia B.

Prima jumătate a meciului dintre România şi Germania a fost una în care tricolorele au fost de nerecunoscut. Jucătoarele pregătite de Dan Calancea şi de Monica Ivan au marcat doar 12 puncte până la jumătatea întâlnirii, astfel că adversarele au condus, la pauza mare, la o diferenţă de 17 puncte, ecart conform cu ceea ce s-a întâmplat pe teren.

După reluare, naţionala feminină sub 20 de ani a ţării noastre a reuşit un parţial de 10-4 în primele şapte minute din sfertul al treilea şi tabela a consemnat scorul de 33-22 pentru Germania. Mai mult, Claudia Uşurelu (foto, la minge) a marcat pentru 30-38 cu doar 23 de secunde înainte de finalul celei de-a treia perioade, astfel că şansele României la primul succes la Novi Sad au părut să fie destul de mari.

Aceeaşi Claudia Uşurelu a făcut uitate cele şapte greşeli neforţate ale Soniei Ursu, astfel că fetele noastre s-au apropiat la doar şase lungimi de selecţionata similară a Germaniei. După aproape trei minute fără niciun coş marcat, Sonia Ursu a înscris de la semidistanţă şi a făcut ca diferenţa să fie una minimă în minutul 34, scor 38-34 pentru adversare. Ursu a realizat apoi şapte puncte la rând şi a adus avantajul de partea României: 43-40, cu patru minute înainte de final.

România a marcat 19 puncte pe contraatac şi a primit doar şapte până în minutul 36, astfel că reuşita Cristinei Bigică, din spatele semicercului, a părut să le toarne plumb în picioare adversarelor, care s-au văzut obligate să recupereze şase puncte în doar trei minute. Claudia Uşurelu a ieşit din nou la rampă şi a punctat pentru 48-40. Replica a venit rapid, Germania apropiindu-se la 48-44 cu 36 de secunde înainte de final.

Timpul de odihnă cerut de Dan Calancea nu a fost unul liniştitor pentru românce deoarece Cristina Bigică a pasat în braţele Juliei Kohlmann, însă adversarele au ratat şi aceeaşi Bigică a finalizat pentru 50-44 cu 25 de secunde înainte de ultima sirenă. Tricolorele au învins la un ecart de şase puncte însă nu au câştigat decât un singur meci în cadrul turneului final al Campionatului European rezervat jucătoarelor sub 20 de ani.