Campionatul European U20 masculin. Italia este în finală

23.07.2011

Italia este prima finalistă a Campionatului European U20 masculin după victoria repurtată asupra Franței, scor 77-66. Rezultatul vine ca și o surpriză în condițiile în care naționala Hexagonului nu pierduse niciun meci la acest turneu.

Formația pregătită de către Stefano Sacripanti a avut inițiativa pe tabela de marcaj de la început. Italienii au câștigat primul act cu scorul de 23-20, avantajul acestora mărindu-se la cinci lungimi, scor 42-37, până la jumătatea confruntării.

Franța a început mai bine repriza secundă reușind să egaleze la 42 și chiar să preia conducerea pe tabela de marcaj, scor 50-48, în minutul 25. Cele două protagoniste au mers cap la cap până la finalul acestui interval, Italia marcând ultimul coș pentru a intra în avantaj, scor 57-56, cu zece minute înainte de final.

Italia a reușit un parțial de 8-0 pentru a se desprinde la 65-58 în minutul 33. Franța nu a reușit să mai revină pe tabela de marcaj pentru a se impune cu scorul de 77-66.

Alessandro Gentile (extremă, 1.98 metri), în vârstă de doar 18 ani, noul coleg al lui Vlad Moldoveanu la Benetton Treviso, a avut 21 puncte și 3 pase decisive. Achille Polonara a contribuit cu 15 puncte și 6 recuperări pentru formația învingătoare. În replică, Evan Fournier a reușit 19 puncte și 4 pase decisive, alți trei jucători reușind să atingă pragul de 10 puncte.

Franța pierde pentru prima dată la actuala ediție a Campionatului European. Echipa pregătită de către Jean-Ayme Toupane adunase șapte victorii și părea principala contracandidată a Spaniei în cursa pentru titlul continental.

Italia pătrunde în finala Campionatului European de tineret pentru prima dată în actuala organizare. În 1992, Italia a devenit campioană continentală la nivel U22, iar în 1994 a pierdut finala.