Campionatul European U20 masculin. Lituania s-a salvat de la retrogradare

24.07.2011

Lituania, recent devenită campioană mondială la nivel U19 masculin, a reușit să se salveze de la retrogradare în primul eșalon baschetbalistic al Europei  la nivel de tineret (U20) masculin, după succesul repurtat asupra Austriei într-un meci decisiv desfășurat duminică (24.07), la Bilbao. Rezultatul final al partidei a fost de 78-62.

Partida nu a avut istoric întrucât balticii au reușit să înscrie 28 de puncte pe parcursul primelor zece minute de joc efectiv, perioadă în care Austria a replica cu doar 11. Până la pauză situația s-a mai echilibrat, tabela de marcaj indicând scorul de 44-31 la jumătatea disputei.
În reprize a doua Lituania a știut să gestioneze cum se cunive avantajul, având momente în care a condus la 20 de lungimi, impunându-se într-un final la 16.

Giedrius Staniulis (foto) a avut 17 puncte și 18 recuperări pentru Lituania, echipă care a terminat participarea la Campionatul European U20 cu două victorii înlănțuite, performanță care nu i-a fost la îndemână pe parcursul primelor nouă zile de întreceri.

Anton Maresch a avut 18 puncte și 5 recuperări într-un efort insuficient pentru ca Austria să se mențină în Divizia A. De fapt reprezentativa Austriei retrogradează în al doilea eșalon după un singur an. În vara trecută austriecii au găzduit și câștigat Campionatul European U20 - Divizia B.

Serbia a obținut a 6-a victorie consecutivă în cadrul turneului 13-16. Plavii au încheiat participarea la Bilbao cu o victorie categorică, scor 81-63, asupra Croației, pe locul 13.

Croația retrogradează pentru prima dată de când se organizează Campionatul European U20 masculin.

În schimb, au promovat Georgia și Estonia, două echipe care au întâlnit România în grupa preliminară de la Campionatul European U20 masculin - Divizia B, de la Sarajevo.