Campionatul European U20 masculin. România a încheiat cu victorie, pe locul 15

24.07.2011

România a terminat Campionatul European de tineret (U20) Masculin – Divizia B pe poziția a 15-a după victoria repurtată asupra Olandei cu scorul de 85-73. Partida s-a disputat la Sarajevo, la doar trei zile după ce batavii au trecut de tricolori cu scorul de 91-77 în cadrul ultimei runde din Grupa G, contând pentru turneul 9-16.

Tricolorii au început foarte bine partida reușind să se desprindă pe tabela de marcaj fără a permite adversarului să conducă vreo clipă. Astfel, scorul era de 11-4 după trei minute de joc, iar Vlad Corpodean a înscris cinci puncte consecutiv pentru a duce avantajul României pentru prima dată dincolo de zece lungimi, scor 20-9, în minutul 5. Cea mai mare diferență consemnată în primul act a fost de 15 lungimi, scor 26-11, în minutul 8, iar după 10 minute de baschet scorul era de 31-17.

Elevii lui Pogonaru au înscris primele două coșuri ale celui de-al doilea act pentru a atinge un nou exart maxim, scor 35-17, în minutul 13. După câteva minute în care ecartul s-a consolidat pe tabela de marcaj, batavii au izbutit un parțial de 10-2, în care tricolorii nu au marcat niciun coș din acțiune. Olanda s-a apropiat la nouă puncte, dar diferența a sărit dincolo de zece lungimi chiar înaintea pauzei. Astfel, rezultatul la jumătatea confruntării era de 46-34 în favoarea României.

Repriza a doua a început favorabil tricilorilor care au dus scorul la 55-40 în mintuul 23 după reușitele lui Țibârnă, Chirof și Corpodean. Olanda a replicat apoi cu un parțial de 11-2 pentru a se apropia la doar șase lungimi pe tabela de marcaj. Această diferență s-a păstrat până la încheierea actului dar Ciprian Țelinoiu a transformat în ultima secundă o aruncare de la mare distanță pentru a duce scorul la 64-55.

România a gstionat cum se cunive avantajul pe parcursul secvenței decisivă marcând 10 puncte în primele șase minute ale acestui interval, perioadă în care batavii au replicat cu doar cinci care au permit compatrioților noștri să se ducă la 74-60. Ai noștri nu au cedat până la final reușind să mențină în permanență un avantaj de peste 10 puncte. Partida a luat sfârșit cu scorul de 85-73.

Bogdan Țibârnă a avut 22 puncte și 8 recuperări, Vlad Corpodean a adăugat 16 puncte și 8 recuperări, iar Ciprian Țelinoiu a terminat cu 12 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive pentru România. În replică, Dimeo Van der Hoorst a avut 20 puncte, iar Leon Williams a terminat cu 18 puncte fiind faultat de 11 ori!

Formația pregătită de către Vali Pogonaru și Valerian Netolitzchi a obținut patru victorii și cinci înfrângeri clasându-se pe locul 15 din totalul de 22 participante, cu unul mai jos decât în urmă cu un an când au fost înscrise 17 formații.