Campionatul European U20 masculin. România - Estonia: 50-85

Noemi Csiki

Noemi Csiki
14.07.2011

Lotul de tineret al României a debutat la Campionatul European U20 masculin din Sarajevo împotriva Estoniei, care s-a dovedit a fi un adversar puternic.  Ultima înfrunate între selecționatele de tineret ale celor două țări a fost în 2008, la turneul final care s-a desfășurat la Tîrgu-Mureș. Atunci, Estonia a trecut de echipa noastră după un meci strâns, ajungând în semifinale.

Astăzi, s-a arătat o diferență mult mai mare între cele două echipe. Cinciul de start introdus de antrenorul Valentin Pogonaru i-a inclus pe Lucian Chirof, Bogdan Ţibîrnă, Ciprian Ţelinoiu, Dan Ioan și Matei Nună. Estonia a început cu Dorbek, Soo, Veideman, Liivrand și Kaldre.

Estonienii s-au distanțat încet, dar stabil, începând din primele minute ale întâlnirii. După un prim sfert mai puțin reușit pentru noi, diferența a fost de 6 puncte în favoarea adversarilor. Motiv mai mare de îngrijorare decât scorul au constituit procentajele înregistrate de echipa noastră: 3 coșuri marcate din zona de două puncte din 11 încercări, respectiv o rată de reușită de 50% din aruncările libere după primele zece minute.

Pauza i-a găsit pe băieții noștri cu un minus de 19 puncte, și cu procentaje similare cu cele din primul sfert. Estonienii s-au folosit de tendința echipei noastre de a rata foarte mult de la libere, și au comis foarte multe faulturi, astfel încât avantajul lor a crescut din ce în ce mai mult. După prima jumătate a meciului, 15 din cele 27 de puncte marcate de către România i-au aparținut lui Țibîrnă.

În sfertul al treilea România și-a pierdut mai toată speranța de a răsturna situația. S-au comis foarte multe faulturi pe ambele părți, dar diferența în execuție și-a spus cuvântul, atât la coșurile din acțiune cât și la libere. După 30 de minute tabela indica avantajul estonienilor, 64-37.

La începutul ultimelor zece minute, avantajul Estoniei a trecut de treizeci de puncte. România a jucat ultimele 7 minute și jumătate fără Țibîrnă, jucător de care vom avea mai multă nevoie în meciurile care urmează. Scor final 50-85, și România se pregătește pentru meciul de mâine împotriva Poloniei. Polonia, care tocmai a reușit să bată Macedonia în primul meci din grupă, disputat chiar înaintea meciului nostru.

Jucătorii cei mai productivi de la noi au fost Țibîrnă(foto) (20 de puncte, 11 recuperări), Chirof (9 puncte, 7 recuperări) și Țelinoiu (3 puncte, 2 recuperări).

Deși echipa noastră a recuperat mai multe mingi decât adversarii, (36/33), ei ne-au dominat la toate celelalte categorii: 75%  de la linia de pedeapsă, față de 44% ale noastre, 63% de la două puncte, față de 31%. Conform înregistrărilor, noi am pierdut de două ori mai multe mingi decât ei și am interceptat 6 mingi, iar estonienii, 19.
Următorulmeci al României va fi mâine de la ora 17:00 împotriva Poloniei.