Campionatul European U20 masculin. România învinge Elveţia

totalbaschet.ro

17.07.2011

Sâmbătă seară în localitatea Sarajevo din Bosnia şi Herţegovina a avut loc cea de a treia zi de întreceri din cadrul Campionatului European U20 masculin Divizia B. După victoria foarte importantă în potriva Poloniei, sportivii antrenaţi de Valentin Pogonaru au trecut şi de reprezentativa Elveţiei, scor 53-47.

A fost un meci cu multe ratări de ambele părţi, dovadă şi numărul mic de puncte marcate. Ambele formaţii au avut procentaje extrem de modest la aruncările din acţiune, 26.3% România respectiv 26% Elveţia. Primele două sferturi au aparţinut elveţienilor care s-au aflat la conducere pe aproape tot parcursul primei reprize, intrând la cabine cu un avantaj de 11 puncte, 28-17. În perioada a 3-a România a mai remontat din diferenţă datorită unui parţial de 6-0 pe parcursul ultimelor 3 minute. Parţialul s-a continuat şi în sfertul decisiv, astfel de la scorul de 36 - 25 înregistrat în minutul 27, România a marcat 14 puncte fără replică pentru ca tabela să indice avantajul tricolorilor în minutul 33, 39-36. Finalul de partidă a fost unul foarte strâns, elveţienii izbutind să îngroape două aruncări de la mare distanţă, însă nu a fost destul deoarece sportivii români au fost extrem de precişi de la linia de pedeapsă, marcând 10 libere din 10 în ultimul minut de joc, libere ce s-au dovedit a fi decisive.

George Toth a fost surpriza plăcută a partidei. Pivotul de origine bănăţeană a înscris 18 puncte şi a recuperat 10 mingi, în timp ce Bogdan Ţibîrnă a adăugat 15 puncte şi 8 recuperări.

Următoarea confruntare pentru naţionala lui Pogonaru va avea loc duminică de la orele 17:30 împotriva Macedoniei.