Campionatul European U20 masculin. România învinge Polonia

15.07.2011

Echipa naţională de tineret (U20) masculin a României a obţinut primul succes la Campionatul European - Divizia B de la Sarajevo. Tricolorii, conduşi de către Vali Pogonaru, au depăşit Polonia cu scorul de 70-62.

Reprezentativa Poloniei şi-a însuşit prima secvenţă la diferenţă minimă, scor 19-16, pentru ca în actul al doilea situaţia să se schimbe radical. Astfel, România a terminat prima jumătate în avantaj, scor 35-32.

Polonezii au marcat primele cinci puncte ale reprizei a doua revenind la conducere, dar apoi România a reuşit să se desprindă la şase lungimi, scorul devenind 45-39 în minutul 24 al confruntării. Scorul s-a echilibrat până la terminarea sfertului, tabela de marcaj la intrarea în ultimele zece minute indicând un avantaj minim pentru România, scor 48-47.
Compatrioţii noştri au înscris primele cinci puncte ale sfertului decisiv, dar adversarii au egalat situaţia la 53, pentru ca în minutul 36 al partidei Polonia să se instaleze la conducere, scor 56-55. Elevii lui Pogonaru au replicat cu un parţial de 8-2 şi nu au mai privit înapoi până la terminarea confruntării. De asemenea, România a marcat şase din ultimele şapte puncte ale confruntării pentru a se impune cu scorul de 70-62.

Succesul tricolorilor se datorează în mare măsură superiorităţii la recuperări (50-40), dar şi procentajului mizerabil pe care l-a avut Polonia la aruncările de la distanţă (2/19 la trei puncte).

Ar mai fi de notat faptul că ai noştri au irosit 11 aruncări de pedeapsă şi au avut 21 de posesii pierdute, cu cinci mai multe decât adversarii.

Vlad Coprodean a avut 16 puncte şi 7 recuperări, Zoran Milencovici a adăugat 13 puncte şi 8 recuperări, Lucian Chirof a terminat cu 13 puncte şi 7 recuperări, iar Matei Nună a avut 13 puncte, 5 recuperări şi 5 pase decisive pentru echipa României.

Marek Szumelda-Krzycki, Sebastian Szymanski au avut câte 14 puncte fiecare, iar Michal Sokolowski a totalizat 11 puncte şi 11 recuperări pentru Polonia.

Într-un alt meci din Grupa A, Estonia a depăşit Elveţia cu scorul de 91-64, În schimb, Georgia şi Macedonia vor disputa ultimul meci al serii.

Sâmbătă (16.07), tricolorii întâlnesc Elveţia, echipă care a suferit două înfrângeri.