Campionatul European U20 masculin. România - Macedonia 49-64

Noémi Csiki

Noémi Csiki
18.07.2011

Duminică, România și-a jucat cel de al patrulea meci din faza  preliminară a Campinoatului European de la Sarajevo, împotriva Macedoniei.

Primul sfert a început echilibrat, și în primele cinci minute nu s-a detașat niciuna dintre  echipe. După minutul cinci însă, Macedonia și-a luat un avantaj comfortabil, după un parțial de 4-11 și a câștigat sfertul cu scorul de 12-19.

În al doilea sfert, părea că România reușește să stăpânească situația, reducând avatajul macedonienilor la numai două puncte la un moment dat. Dar aceștia au reacționat prompt și la pauza mare tabela arăta 28-38 în favoarea Macedoniei.

A doua parte a meciului s-a jucat într-un echilibru similar, macedonenii adăugând avantajului lor două puncte după sfertul trei, respectiv încă trei puncte în ultimul act, astfel ajungându-se la rezultatul final de 49-64.

Din echipa României s-au remarcat Corpodean cu 16 puncte și 9 recuperări; respectiv Țibîrnă, cu 14 puncte, 7 recuperări, si 5 capace.

După două înfrângeri și două victorii în grupă, România se clasează pe locul 4 din grupa A, cu același număr de puncte ca și ocupanta locului 3, Polonia.

Ultimul meci din faza preliminară, împotriva Georgiei, va avea loc astăzi de la ora 18:15.