Campionatul European U20 masculin. Serbia şi Muntenegru se impun în primele meciuri din 'grupa morţii'

14.07.2011

Muntenegru şi Serbia au obţinut victorii extrem de importante în primele meciuri disputate la Campionatul European de tineret (U20) masculin de la Bilbao. Ambele formaţii fac parte din Grupa A, una extrem de puternică.

Bojan Dubljevic  (foto) a totalizat 30 puncte şi 12 recuperări instrumentând revenirea Muntenegrului în faţa Sloveniei în primul meci al grupei. Partida a avut două reprize diametral opuse. Prima a fost dominată de Slovenia, care a intrat la vestiare la apăpostul unui avantaj de 18 puncte, scor 49-31!
În a doua jumătate Muntenegru a fost echipa care a înscris 49 puncte, încasând doar 28.  Astfel, meciul a luat sfârşit cu scorul de 80-77.
Pentru învinşi, Alen Omic a avut 28 puncte, iar Edo Muric a contribuit cu 16 puncte şi 9 recuperări.

Serbia a depăşit Rusia cu scorul de 72-62, în celălalt meci al zilei în Grupa A. Ex-iugoslavii au înscris 28 puncte în sfertul al doilea, aceştia desprinzându-se la zece lungimi până la terminarea primei reprize, scorul în acel moment fiinf de 46-36.
Nemanja Jaramaz a avut 15 puncte pentru învingători, alţi trei jucători plavi depăşind pragul de 10 puncte. În replică, Ivan Strebkov a totalizat 13 puncte.

Grecia a trecut prin mari emoţii în primele 30 minute de joc ale partidei cu nou-promovata Austria pentru ca în secvenţa decisivă să înscrie 28 puncte şi să încaseze doar opt în drum spre o victorie muncită, scor 69-51.
Sokratis Psaropoulos şi Linos Chrysikopoulos au înscris câte 16 puncte pentru Grecia. În replică, Anton Mareasch a înscris 15 puncte. Meciul a făcut parte din Grupa C
În aceeaşi serie, Spania a spulberat Turcia cu scorul de 90-41. Nikola Mirotic, de la Real Madrid, desemnat cel mai bun tânăr jucător al ediţiei 2010/11 în Euroligă şi ales pe poziţia a 23-a în NBA Draft-ul din acest an, a avut 15 puncte pentru învingători.

Franţa şi Croaţia au oferit un meci sărac în reuşite pe faza ofensivă. Naţionala Hexagonului s-a impus cu scorul de 49-33. Ewan Fournier a avut 18 puncte şi 7 recuperări pentru câştigători. Partida contează pentru Grupa B

În Grupa D, Lituania şi Germania au învins Italia respectiv Ucraina la diferenţe de cinci, respectiv patru lungimi.