Campionatul European U20 masculin. Spania cucerește titlul în premieră!

24.07.2011

Spania este campioană continentală la nivel de tineret masculin. Ibericii au trecut în această seară de Italia, în finala Campionatului European U20 masculin de la Bilbao, cu scorul de 82-70. Este primul trofeu din palmaresul Spaniei la acest nivel.

După un 6-2 înregistrat la startul meciului în favoarea amfitrionilor, Italia a replicat cu un parțial de 11-2 pentru a consemna cel mai important avantaj al acestei echipe în finala Campionatului European, scor 13-8, în minutul 7. După două minute tabela de marcaj consemnează din nou egalitatea, la 15, pentru ca Alejandro Barrera să ducă scorul la 17-16 în favoarea Spaniei după zece minute de baschet.

Italia înscrie primele cinci puncte ale actului cu numărul doi pentru a se distanța la patru lungimi, dar Nikola Mirotic readuce avantajul pentru iberici, scor 25-23 în minutul 13. Situația se schimbă din nou la conducere prin coșul lui Alessandro Gentile, tabela de marcaj indicând scorul de 29-28 pentru alb-albaștri chiar la jumătatea secvenței. Gazdele răspund cu un parțial de 7-0 pentru a se instala definitiv la conducere. Spania a izbutit să se detașeze chiar și la zece puncte dar Gentile a transformat trei aruncări libere pentru a stabili rezultatul primei reprize, 42-35 pentru Spania.

Nikola Mirotic (foto) a fost de neoprit și în finală. El a înscris 19 puncte în prima repriză a confruntării.

Repriza a doua a început exact așa cum s-a încheiat prima, Spania reușind să se dovedească a fi mult superioară, păstrând astfel un avantaj, de zece puncte pe tabela de marcaj, scor 52-42, în minutul 23. Ecartul a coborât la șase lungimi, dar ibericii au reușit să replice imediat cu un parțial de 6-0 pentru a se distanța la 60-48 în minutul 26 al confruntării.
În aceste condiții s-au desfășurat ostilitățile până la încheierea actului, tabela de marcaj indicând scorul de 68-55 la intrarea în secvența decisivă.

Spania s-a distanțat la 17 puncte pe parcursul sfertului decisiv, dar Italia nu a renunțat nici atunci reușind un parțial de 9-0 prin care a înjumătățit handicapul, astfel încât scorul a devenit 64-72 cu patru minute înainte de finalul confruntării. Urmează o perioadă de două minute și jumătate de joc efectiv în care tabela de marcaj nu a suferit modificări, pentru ca apoi același Mirotic să înscrie patru puncte în contul Spaniei risipind orice urmă de emoție în finalul confruntării. Partida s-a încheia la linia de pedeapsă, acolo unde au fost tirmiși mai mulți jucători de la ambele protagoniste. Acest lucru nu a schimbat soarta finalei, care a luat sfârșit cu triumful Spaniei, scor 82-70.

Nikola Mirotic a fost imperial, totalizând 29 puncte și 11 recuperări pentru învingători. Josep Franch a adăugat 19 puncte, 7 pase decisive și 5 recuperări.

În replică, Riccardo Moraschini a avut 17 puncte, 4 recuperări și 3 intercepții, iar Andrea De Nicolao a adăugat 11 puncte, 9 recuperări și 5 intercepții pentru Italia.

Spania este campioană continentală la nivel de tineret pentru prima dată în istorie. Ibericii au ocupat locul trei la ultimele trei ediții și au pierdut finala în 2007. În acest moment Spania deține titlul european atât la feminin cât și la masculin la caterogia Sub 20 ani.

Italia rămâne cu un singur titlu continental în palmares. Aceasta e cea de-a doua finală pierdută de această națiune la nivel de tineret.

Franța, campioana Europei la U20 masculin în anul 2010, a depășit Rusia în finala mică pentru a obține medalia de bronz. Rezultatul partidei pentru locurile 3-4 a fost de 66-50.