Campionatul European U20 masculin. Spania trece de Letonia, nu fără emoţii

23.07.2011

Spania a evitat in extremis eliminarea de la Campionatul European de tineret (U20) masculin, eveniment pe care îl şi găzduieşte. Ibericii au avut emoţii pentru prima dată la acest eveniment, reuşind să se desprindă de Letonia în secvenţa decisivă a sfertului de finală pe care cele două naţiuni l-au disputat. Rezultatul final al confruntării a fost de 77-70.

Letonia nu s-a lăsat în faţa mai renumitului adversar şi după ce a fost depăşită în primul act, unul superb din punct de vedere ofensiv pentru Spania, a preluat iniţiativa pe tabela de marcaj. Astfel, balticii au intrat la vestiare în avantaj, scor 41-35. Spania a echilibrat jocul în actul al treilea, la capătul căruia scorul era egal, 59-59. În final ibericii au fost superiori, datorită jocului defensiv practicat în ultimele zece minute.

Joan Sastre a avut 27 puncte, 4 recuperări şi 2 capace, Josep Franch adăugând 14 puncte, iar Nikola Mirotic contribuind cu 12 puncte (3/12 din acţiune) şi 13 recuperări.
În replică, Janis Antrops a înscris 15 puncte pentru Letonia.

Celelale meciuri din faza sferturilor de finală s-au soldat cu victorii scontate ale Franţei, Italiei şi Rusiei. Învinse au fost, în ordine Germania, Muntenegru şi Turcia.

Astfel, sâmbătă (23.07), în semifinale, Franţa joacă împotriva Italiei şi Spania se va lupta cu Rusia pentru un loc în marea finală.

În cadrul turneului 13-16, Serbia a depăşit Lituania, scor 75-67, pentru cea de-a 4-a victorie consecutivă, iar Austria a surprins pentru a doua oară Croaţia, scor 61-59. În acest moment, cu două runde rămase de disputat, Serbia este salvată de la retrogradare, având 4-0. Austria ocupă locul al 2-lea cu 2-2, iar Croaţia şi Lituania au câte o victorie şi trei înfrângeri, ambele aflându-se pe poziţii retrogradabile.

Astăzi (sâmbătă, 23.07), Croaţia întâlneşte Lituania, iar Serbia se va confrunta cu Austria.