Campionatul Mondial U17 masculin - Croația și SUA rămân perfecte. Corea de Sud este eliminată

Adrian Micinic

04.07.2012

Croația și SUA au câștigat meciurile vedetă ale rundei a 4-a din faza preliminară a Campionatului Mondial U17 masculin - ediția 2012.

Ex-iugoslavii au dispus de Lituania cu scorul de 82-78 și se mențin pe prima poziție în Grupa B cu un bilanț perfect. În schimb, SUA izbutește același lucru în Grupa A, însă după o victorie mai mult decât convingătoare repurtată asupra dezamăgitoarei echipe naționale a Franței. Scorul final al acestui meci a fost de 86-50!

În Grupa A, China a depășit la limită Cehia, scor 71-68, pentru ca Australia să se impună în fața Egiptului cu 88-73. Astfel, asiaticii și reprezentanta emisferei sudice se mențin pe locurile 2-3, ambele având 3-1 la general înaintea ultimei runde.
Cehia și Franța au 1-3 la general și ocupă locurile 4-5. Una dintre aceste echipe va fi singura reprezentantă a Europei calificată în sferturile de finală ale mondialului U17 masculin din acest an provenită de pe această jumătate de tablou. Cehii întâlnesc Egipt și au prima șansă la locul 4 în condițiile în care Franța se confruntă cu Australia.

În Grupa B, Spania a început ziua cu o victorie clară, scor 83-62, asupra Canadei. Apoi, Argentina a suplberat Corea de Sud, scor 106-59.
Așadar, Spania ocupă locul al doilea cu 3-1 la general, în vreme ce Argentina și Canada se situează pe locurile 3-4 ambele având câte două victorii și tot atâtea înfrângeri. Gazdele, Lituania, au 1-3 la general și ocupă locul 5 în grupă singurul succes fiind conturat pe mâna Coreei de Sud, după prelungiri. Asiaticii sunt eliminați din cursa pentru calificarea în sferturile de finală.
În ultima rundă, balticii sunt obligați să învingă Argentina pentru a se califica în sferturile de finală. Spania și Croația se vor confrunta direct pentru stabilirea câștigătoarei Grupei B, în vreme ce Canada are o misiune sigură în fața Creei de Sud.