Campionatul Mondial Universitar de baschet 3x3. Selecționata FRB calificată în fazele eliminatorii

15.07.2012

Selecționata masculină a Federației Române de Baschet a avansat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial Universitar de baschet 3x3 din Serbia.

În cursul zilei de sâmbătă (14.07), atât Universitatea Lucian Blaga Sibiu cât și Selecționata FRB au disputat câte două jocuri, ultimele din prima fază a competiției pentru toate participantele.

Echipa din Sibiu a pierdut în fața Bulgariei cu scorul de 17-12, pentru ca apoi să învingă Ungaria II cu scorul de 11-9.

În schimb, Selecționata FRB a depășit Bosnia-Herțegovina cu 21-14, pentru ca în ultimul meci din faza preliminară să cedeze împotriva Italiei I, scor 14-15. Un succes împotriva Italiei ar fi asigurat primul loc în grupă formației românești.

În urma acestor rezultate s-a stabilit configurația finală a celor două grupe preliminare:

ULB Sibiu a ocupat locul 5 în Grupa B, cu două victorii și patru înfrângeri, în vreme ce Selecționata FRB s-a clasat pe poziția a 2-a în Grupa A, având 4-2 la general, similar formațiilot clasate pe locurile 1, 3 și 4. Ambele grupe au fost alcătuite din câte șapte echipe.

În sferturile de finală ale mondialului universitar 3x3, Selecționata FRB, alcătuită din cvartetul Alex Pop, Vlad Corpodean (ambii U Mobitelco Cluj), Rolland Torok (ex-CSM Oradea, Jaszbereny) și Iosif Pârlog (Dinamo) se va confrunta cu Israel, locul 3 în Grupa B. ULB Sibiu a cedat în fața israelienilor, scor 13-15, în chiar primul meci din faza grupelor.

În celelalte sferturi de finală Italia întâlnește Bulgaria, Bosnia-Herțegovina se va confrunta cu Serbia II, iar Serbia I va juca în compania Germaniei, singura echipă neînvinsă până în prezent.

Sferturile de finală se dispută luni (16.07). Astăzi (duminică, 15.07) este zi liberă.