CE JUNIORI U18 FEMININ. Ziua inaugurală, una de excepție

26.07.2012

Zi inaugurală de excepție pentru Campionatul European U18 feminin - Divizia A de la București. Franța a depășit Spania, scor 68-67, în cea mai importantă confruntare a rundei inaugurale din faza preliminară a competiției.

Victoria la prelungiri a naționalei Hexagonului a pus capăt unei zile în care, la Sala Regimentului de Gardă Mihai Viteazu din București s-au consemnat trei partide decise după prelungiri.

Suedia a depășit în aceste condiții formația Poloniei, scor 82-78, în primul meci al Grupei A, din care fac parte și Franța respectiv Spania. Apoi, al doilea meci a adus față în față Turcia și Rusia. Meciul s-a încheiat după o rundă suplimentară cu victoria naționalei Semilunei, scor 77-74.

Singurul meci desfășurat în sala armatei din București ce nu a avut nevoie de prelungiri a fost cel dintre România și Grecia. Elenele s-au impus cu scorul de 69-52. Prin prisma acestui eșec șansele echipei României de a avansa între cele mai bune 12 echipe ale Europei scad simțitor, mai ales că următorii doi adversari sunt mai bine cotați decât Grecia.

În schimb, la Sala Rapid, acolo unde au avut loc meciurile Grupelor C și D, s-au consemnat diferențe de cel puțin opt puncte la fiecare meci.

Olanda a revenit în sfertul decisiv, în cadrul căruia a realizat un parțial de 16-7, pentru a se impune cu scorul de 51-43, în fașa Croației. În cealaltă confruntare a zilei în Grupa C, Slovacia a trecut de Cehia cu scorul de 70-59.

Serbia a spulberat Belgia, campioana în exercițiu a Europei la U18 feminin, scor 64-36, pentru ca Italia să se impună în fața Sloveniei, scor 69-57.

Paula Hersler, pivotul de 1.90 metri al echipei naționale a Suediei, a fost principala remarcată a zilei inagurale de la Campionatul European U18 feminin. Ea a bifat 42 minute de joc în victoria asupra Poloniei, perioadă în care a avut 12/23 din acțiune și 7.8 la linia de pedeapsă pentru un total de 32 puncte. Ea a contribuit cu 11 recuperări, un capac și a pierdut posesia mingii de două ori. Paulina a comis patru greșeli personale și a fost faultată de nouă ori pentru 35 la eficiență.