CE U16 feminin: Belgia învinge Franța din nou

20.07.2012

Belgia a depășit Franța în primul meci din sferturile de finală ale Campionatului European U16 feminin - Divizia A de la Miskolc. Confruntarea a avut nevoie de o repriză de prelungiri, rezultatul final fiind de 67-60.

Naționala Hexagonului a început mai bine instalându-se la conducere din primele minute de joc, iar la capătul actului inaugural scorul era de 19-14. Situația s-a schimbat în actul al doilea, pe parcursul căruia Belgia a fost echipa mai bună și a terminat repriza în avantaj, scor 35-33. Repriza secundă a fost mai săracă în reușite pe tabela de marcaj, miza și presiunea jocului punându-și amprenta asupra clarității fazei de finalizare. Belgia s-a desprins la patur puncte, însă franțuzoaicele au revenit pentru a prelua conducerea, scor 56-54, în ultimul minut de joc din timpul regulamentar. Belgia a reușit să egaleze, forțând intrarea în prelungiri pentru ca în cele cinci minute suplimentare să controleze jocul și situația pe tabela de marcaj.

Julie Allemand a avut 21 puncte și 6 recuperări, Eva Devliegher a adăugat 9 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive, iar Kyara Linskens a terminat cu 8 puncte și 15 recuperări pentru Belgia. În replică, Lisa Berkani a avut 15 puncte, 4 recuperări, iar Louise Dambach a terminat cu 14 puncte și 7 recuperări pentru Franța.

Astfel, Belgia continuă seria rezultatelor de excepție în baschetul feminin juvenil. După titlul continental cucerit în premieră la categoria U18 în urmă cu un an la Oradea, respectiv argintul la U16 din Italia, acum această națiune pătrunde în careul de ași ai europeanului U16.

În schimb, Arnaud Guppillotte ratează podiumul pentru prima dată în calitate de antrenor al echipei naționale a Franței la nivel juvenil. În primele cinci încercări el a contabilizat trei medalii de argint și două de bronz.