CE U16 feminin: Italia este a doua finalistă

21.07.2012

Italia a avansat în finala Campionatului European U16 feminin - Divizia A după succesul, scor 58-50, repurtat asupra Belgiei. Meciul a avut loc la Miskolc, în Ungaria.

Reprezentativa Italiei a câștigat cu 16-12 atât primul cât și cel de-al doilea sfert, pentru ca în actul al treilea diferența să crească și mai mult pe fondul impreciziei sportivelor belgiene. Astfel, la intrarea în actul decisiv scorul era de 45-30. Tabela de marcaj s-a mai echilibrat în sfertul decisiv, însă victoria Italiei nu a mai putut fi pusă la îndoială.

Cecilia Zandalasini a strâns 17 puncte și 9 recuperări, iar Marzia Tagliamento a terminat cu 16 puncte și 8 recuperări pentru formația învingătoare. În replică, Julie Allemand a totalizat 17 puncte și 4 recuperări, iar Kyara Linskens a terminat cu 14 puncte și 11 recuperări pentru Belgia.

În acest condiții, Italia se califică în ultimul act al Campionatului European U16 feminin - Divizia A la un singur an după ce a găzduit această competiție. Pe de altă parte, nu se va re-edita finala din urmă cu un an, atunci când Spania a trecut de Belgia.

Finala, Spania - Italia, se va disputa duminică (22.07). Cele două s-au întâlnit și în prima zi a turneului din Ungaria, victoria aparținând Italiei, scor 67-48. Ambele formații au câte șapte victorii și o înfrângere la activ. În finala mică, Rusia va juca în compania Belgiei.