CE U16 feminin: Spania învinge, cu emoții, Ungaria și avansează în semifinale

Adrian Micinic

20.07.2012

Spania a trecut de Ungaria, scor 57-55, în cel de-al doilea sfert de finală la Campionatul European U16 feminin - Divizia A de la Miskolc. Formația pregătită de către Evaristo Perez a avut de muncit serios pentru a se impune în fața gazdelor turneului.

După un prim act adjudecat convingător de iberice, scor 18-11, formația maghiată a reușit să recupereze pentru a se apropia la un singur punct, scorul la pauză fiind de 30-29. Actul al 3-lea s-a încheiat nedecis după ce maghiarele au realizat un parțial de 11-6 în primele cinci minute de joc efectiv. Spania a revenit terminând actul în avantaj, scor 45-44. Pe parcursul sfertului decisiv Ungaria nu a mai reușit să preia conducerea, văzându-se condusă chiar și la șapte puncte înainte de a se apropia la două, diferența cu care s-a și încheiat meciul.

Nogaye Lo Sylla a bifat 12 puncte, 7 recuperări și 6 capace în 26 minute de joc înainte de a fi descalificată, iar Laia Flores a terminat cu 12 puncte pentru Spania. În replică, Dubei Debora, jucătoare născută 1997 (!) a strâns 22 puncte și 6 recuperări, iar Horvath Bernadett a terminat cu 17 puncte, 7 recuperări dar și 5 posesii pierdute.

În semifinale, Spania se va întâlni cu învingătoarea meciului Rusia - Cehia.