CE U16 masculin: Serbia învinsă de Germania, iar Rusia a cedat cu Ucraina

20.07.2012

Campionatul European U16 masculin - Divizia A a demarat joi (19.07), în Letonia și Lituania cu câteva meciuri interesante. De asemenea, s-au consemnat și câteva rezultate mai puțin scontate.

În Grupa A, Turcia și Italia au repurtat victorii convingătoare, scor 81-56, împotriva Angliei, respectiv 77-63, împotriva Croației.

De asemenea, în Grupa B, Spania, deși a avut emoții, s-a impus cu scorul de 65-63 în fața uneia dintre gazdele turneului, Letonia. Însă, în cealaltă confruntare a zilei, Ucraina nu a lăsat nicio șansă Rusiei, pe care a depășit-o cu scorul de 87-63.

Un rezultat la fel de puțin probabil s-a consemnat în Grupa C, acolo unde Germania a depășit Serbia, scor 67-60, după un început în care plavii au jucat catasrofal văzându-se conduși cu 19-4 după zece minute de joc. În cealaltă partidă a grupei, Lituania a învins Slovenia, scor 82-76.

În fine, în cadrul Grupei D, Grecia a depășit Polonia cu 75-63, în vreme ce Franța a spulberat Cehia, scor 80-33.

Remarcatul zilei inaugurale este Pierfrancesco Oliva (foto), din echipa Italiei. El a avut 27 puncte, 13 recuperări, 4 intercepții și 2 capace cu 5 posesii pierdute în 37 minute de joc. Trebuie notat faptul că Oliva a comis patru greșeli personale însă a fost faultat de nu mai puțin de 13 ori! Extrema de 2.00 metri a avut un indice de 41 la eficiență.