CE U20 masculin: Lituania și Serbia sunt primele semifinaliste

20.07.2012

Serbia și Lituania sunt primele două semifinaliste ale Campionatului European U20 masculin - Divizia A. Cele două formații au obținut victorii, la Stozice Arena din capitala Sloveniei, împotriva Letoniei respectiv a Greciei în prima zi a meciurilor direct eliminatorii.

În primul joc al zilei, Lituania a spulberat Grecia, scor 79-43, grație unui joc excelent pe ambele faze în sferturile 2 și 3, atunci când s-a consemnat un parțial de 52-21. Edgaras Ulanovas a avut 18 puncte și 6 recuperări pentru învingători.

În cel de-al doilea joc din sferturile de finală, Serbia s-a impus la mare luptă în fața Letoniei, scor 74-65. Desprinderea decisivă a venit în sfertul al 4-lea, în cadrul căruia plavii s-au impus cu 23-16. La jumătatea confruntării scorul era egal, 29-29, pentru ca înaintea secvenței decisive ex-iugoslavii să aibă un avantaj minim, scor 51-49. Luka Mitrovic a reușit 16 puncte și 10 recuperări pentru învingători.

Astfel, Lituania și Serbia se vor duela în prima semifinală a europeanului de tineret. Confruntarea va avea loc la Stozice Arena, din Ljubljana.