Cedi Osman și Alperen Șengun, protagoniștii succesului cu Bulgaria

03.09.2022

Turcia a obținut al doilea succes din tot atâtea meciuri la Campionatul European de Baschet, în meciul cu Bulgaria. Scorul final al confruntării a fost 101-87, după o a doua jumătate dominată copios de elevii lui Ergin Ataman.

Starurile din echipa câștigătoare au fost reprezentanții NBA-ului din această tabără: Cedi Osman și Alperen Șengun. Baschetbaliștii lui Cleveland Cavaliers, respectiv Houston Rockets au însumat 45 de puncte, aproape jumătate din totalul naționalei.

Șengun, debutant în stagiunea precedentă de NBA, a avut 20 de puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive în doar 25 de minute. El a transformat 9/10 aruncări din acțiune și 2/4 de la linia de libere, având un indice al eficienței de +30 la final de meci. El a mai adăugat o intercepție și un capac.

Pivotul lui Rockets a fost una dintre țintele criticilor selecționerului Ergin Ataman după jocul cu Muntenegru, câștigat la limită.

„Am jucat un baschet dezastruos. Din fericire am câștigat. Performanța oamenilor mari a fost groaznică. Nu putem câștiga meciuri în acest fel. Arbitrul a dat un fault ofensiv în favoarea noastră în ultimul minut. Nu ar fi trebuit. Nu meritam acest succes. Îmi cer scuze suporterilor noștri pentru acest joc”, a declarat Ataman după meciul cu Muntenegru.

Într-un material original de pe site-ul oficial al FIBA, Alperen Șengun a vorbit despre presiunea pe umerii săi la turneul final.

„Da, sincer simt puțină presiune. Asta pentru că sunt destul de tânăr. Am avut un sezon bun anul trecut și oamenii vor să mă vadă jucând bine. De asemenea, joc pentru echipa națională a unei țări mari, cu prestigiu. Lumea vrea să ne vadă având succes.”

În stagiunea de debut în liga de peste ocean, Alperen a evoluat în 72 de meciuri, 13 ca titular pentru Houston Rockets și a avut medii de 9.6 puncte, 5.5 recuperări și 2.6 pase decisive în 20 de minute pe meci.

De cealaltă parte, Cedi Osman a fost cel mai bun marcator al Turciei în succesul cu Muntenegru. El a fost prezent 35 de minute pe parchet și a reușit 25 de puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive, adunând 31 de unități la eficiență.

Spre deosebire de confruntarea cu Muntenegru, extrema lui Cleveland Cavaliers a avut un meci mult mai reușit din spatele arcului de cerc. În primul meci de la EuroBasket, Cedi a transformat doar 1/8 aruncări de trei puncte iar întreaga reprezentativă a Turciei a avut 7/24.

În jocul de astăzi, Osman a înjumătățit aruncările și a avut un procentaj de 75%, terminând cu 3/4. De asemenea, din cele 30 de încercări ale echipei, 11 au fost reușite în fața Bulgariei.

În sezonul trecut din NBA, Cedi a avut medii de 10.7 puncte, 2.2 recuperări și 2 pase decisive. De-a lungul carierei sale, turcul are un procentaj de 35% din spatele arcului de cerc, cel mai bun sezon la acest capitol fiind 2019-20, când a avut 38% din acea zonă.

Cedi Osman (20 de puncte pe meci) și Alperen Șengun (16) sunt cei mai buni marcatori ai Turciei de până acum la turneul final. Ei sunt urmați de Shane Larkin, care pe lângă cele 15.5 puncte pe meci are și o medie de 9 assist-uri. Al treilea jucător din NBA din lotul Turciei, Furkan Korkmaz, a absentat de pe teren în jocul cu Bulgaria.

Următorul meci pentru Turcia este programat duminică, 4 septembrie, de la ora 20:00, în fața reprezentativei Georgiei.