Cehia a învins Polonia și va juca pentru locul 5 la FIBA Basketball World Cup 2019

Cehia a trecut de Polonia în turneul de clasificare de la FIBA Basketball World Cup 2019, cu scorul de 94-84. Naționala antrenată de Ronen Ginzburg în premieră la un campionat mondial și se va lupta cu Serbia pentru locul 5 la finalul competiției din China.

Meciul a început sub semnul echilibrului iar primul sfert s-a încheiat la egalitate, 23-23. Cehia s-a desprins prima și la pauză avea 8 puncte avantaj, 43-35. După reluarea jocului Polonia a echilibrat din nou situația și sfertul decisiv de la scorul de 64-63 pentru Cehia. În ultimul act Polonia a reușit să treacă în față după jumătatea acestuia. Finalul le-a aparținut însă cehilor care aveau să se impună la final, scor 94-84.

Vojtech Hruban a fost omul meciului cu 24 de puncte, 12 recuperări și 3 pase decisive. Tomas Satoransky a făcut un meci excelent la rândul său, încheiat cu 22 de puncte, 12 pase decisive și 4 recuperări. Jaromir Bohacik a adăugat 21 de puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive.

Adam Waczynski a fost principalul remarcat al Poloniei cu 22 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive. AJ Slaughter a terminat în double-double, 12 puncte, 10 pase decisive și 3 recuperări. Damian Kulig a terminat cu 12 puncte iar Mateusz Ponitka cu 11 puncte.

Cehia va întâlni Serbia într-un meci pentru locurile 5-6 în timp ce Polonia va juca cu SUA pentru pozițiile 7-8 de la FIBA Basketball World Cup 2019.