SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților din baschetul românesc
1 oră în urmăLuka Doncic a cumpărat vila de lux din California a Mariei Sharapova. Video
3 ore în urmăLiviu Călin, românul care l-a format pe Dennis Schroder, starul Germaniei de la EuroBasket 2025
4 ore în urmă„Am investit total în ei” - Hakan Demir, despre Șengun, Osmani și Hazer
5 ore în urmăSupercupa României revine în prim-plan în startul sezonului 2025/2026
7 ore în urmăDupă mai bine de două săptămâni, Campionatul de Baschet Masculin din Filipine, Japonia și Indonezia a luat sfârșit. Germania s-a încununat noua regină a Cupei Mondiale după o finală câștigată cu Serbia cu scorul de 83-77. Cinciul ideal al competiției ales de FIBA conține cinci jucători din liga de peste ocean.
Dennis Schroder a fost votat MVP-ul turneului și ține capul de afiș în echipa ideală a Mondialului. Noul baschetbalist al lui Toronto Raptors a încheiat competiția cu medii de 19.1 puncte, 2 recuperări, 6.1 pase decisive și 1.4 intercepții pe meci, reușind să înscrie 28 de puncte în ultimul act.
Un alt jucător care s-a făcut remarcat în finală și-a făcut loc între performerii competiției. Este vorba despre Bogdan Bogdanovic, care a avut medii de 19.1 puncte, 3.3 recuperări și 4.6 assist-uri la turneul unde echipa sa a câștigat șase dintre cele opt partide disputate.
Din echipele care s-au duelat în finala mică au fost aleși alți doi jucători. Este vorba despre Shai Gilgeous-Alexander din partea Canadei și Anthony Edwards din partea Statelor Unite ale Americii. Shai a avut în medie 24.5 puncte, 6.4 recuperări și 6.4 pase decisive, reușind să înscrie de trei ori peste 30 de puncte. Edwards a avut următoarele statistici: 18.9 puncte, 4.6 recuperări și 2.8 pase decisive.
Slovenia a terminat turneul doar pe locul al șaptelea, dar Luka Doncic a fost în cele din urmă în echipa ideală. Vedeta lui Dallas Mavericks a terminat competiția ca cel mai bun marcator, având 27 de puncte, 7.1 recuperări și 6.1 pase decisive pe meci.
*foto: fiba.basketball
SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților...
„Tragedie Grecească” în semifinala cu Turcia de la EuroBasket 2025
Mareks Mejeris și-a găsit echipă după participarea la EuroBasket 2025
Echipele din Israel își vor disputa meciurile de pe teren propriu din Eurol...
Germania avansează în semifinalele EuroBasket 2025 după ce învinge Slovenia
EuroBasket 2025. Echipa ideală a optimilor de finală de la Riga
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!