U-BT Cluj întâlnește Krka Nove Mesto în ABA League
15 ore în urmăNighael Ceaser, meci aproape perfect cu Neptunas Klaipeda
16 ore în urmăVictorie la mare luptă pentru KK Bosna împotriva lui KK Cedevita
16 ore în urmăUCAM Murcia, două victorii din tot atâtea posibile în TOP 16 din Europe Cup
16 ore în urmăNebojsa Vidic, nemulțumit de calitatea parchetului din Sala Polivalentă din Craiova
17 ore în urmă
Baskonia a anunțat cel de-al patrulea nou-venit al acestei veri. După ce s-a înțeles cu Nico Mannion, Khalifa Diop și Nikos Rogkavopoulos, gruparea bască și-a asigurat și serviciile lui Codi Miller-McIntyre.
Baschetbalistul cu dublă cetățenie, americano-bulgară, a mai evoluat în Liga ACB în urmă cu două sezoane, la MoraBanc Andorra, alături de care a retrogradat. Totuși, el a înregistrat o semifinală de Eurocup alături de această formație, pierdută în fața lui Bursaspor.
În stagiunea precedentă, Miller-McIntyre a jucat la Gaziantep Basketbol, în Turcia, și a bifat a doua retrogradare consecutivă, după cea cu MoraBanc Andorra. Gruparea sa a terminat cu un bilanț de 9-21 în Turcia, iar el a avut medii de 15.4 puncte, 4.4 recuperări și 5.9 pase decisive.
În FIBA Europe Cup, Gaziantep a ajuns până în sferturile de finală ale competiției, unde a fost eliminată de Anwil Wloclawek într-o dublă disputată în luna martie. În 13 meciuri în cupele europene, Codi a bifat 14 puncte, 4.1 recuperări și 5.7 assist-uri.
Pe Codi Miller-McIntyre l-am putut vedea la treabă în țara noastră în luna februarie a acestui an, la primul meci de baschet disputat în Pitești Arena. El a îmbrăcat pentru prima oară tricoul naționalei Bulgariei, în succesul cu scorul de 62-61 împotriva Vulturilor. Fundașul de 29 de ani a înregistrat 11 puncte și 12 pase decisive în acea dispută.
De-a lungul carierei sale, Miller-McIntyre a reușit să strângă un CV foarte bogat, el jucând la Leuven Bears, Parma, Zenit St. Petersburg, Cedevita Olimpija Ljubljana, Partizan Belgrad, MoraBanc Andorra și Gaziantep.
*foto: euroleague.net
CSM CSU Oradea pierde categoric jocul cu Pallacanestro Reggiana
U-BT Cluj face scor în victoria cu Neptunas Klaipeda
Mihai Silvășan înainte de meciul cu Neptunas: „Este un meci greu, cu o echi...
CSM CSU Oradea pierde categoric jocul cu Pallacanestro Reggiana
U-BT Cluj face scor în victoria cu Neptunas Klaipeda
Mihai Silvășan înainte de meciul cu Neptunas: „Este un meci greu, cu o echi...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!