Cory Higgins duce Barcelona în finala Euroligii

Barcelona s-a calificat în finala Euroligii, după o partidă extrem de disputată cu Olimpia Milano. Catalanii au ajuns în ultimul act al competiței, după un coș al lui Cory Higgins în ultima secundă, care a stabilit scorul final, 84-82.

Primul sfert al partidei a avut un început fulminant. Ambele echipe au marcat cu generozitate iar Barca la finalul primelor 10 minute avea avantaj de o posesie, 27-24. Registrul jocului s-a schimbat puțin în actul secund. Catalanii au rămas la conducere până la pauză iar cea mai mare diferență a urcat la 11 lungimi. „Chacho” a fost ultimul marcator al primei reprize de linia de libere iar scorul a ajuns la 52-41 pentru Barca.

Olimpia Milano a făcut un sfert trei perfect, pe care l-a câștigat cu 29-16 și astfel trecea la conducere, scor 71-67. Ultimul act a fost extrem de disputat. Totul s-a decis în ultimul minut. Ambele echipe au ratat șanse importante de a trece în față. Cory Higgins a decis meciul cu un coș de la semidistanță când mai erau 0.8 secunde pe cronometru. Kevin Punter a avut ultima șansă pentru italieni, dar a aruncat dintr-o poziție imposibilă.

Nikola Mirotic a fost omul meciului cu 21 de puncte și 6 recuperări. Nick Calathes a contribuit cu 17 puncte, 6 pase decisive și 4 recuperări. Cory Higgins a adăugat 11 puncte iar Pau Gasol 10.

Kevin Punter a fost principalul remarcat al italienilor cu 23 de puncte. Vladimir Micov a marcat 14 puncte, Shields – 13 și Rodriguez – 11.