CSKA Moscova învinge pe Zalgiris Kaunas în fața a peste 3.000 de spectatori

CSKA Moscova a trecut pe teren propriu de Zalgiris Kaunas cu scorul de 83-73, într-un meci ce a contat pentru etapa a 19-a din Euroligă. Partida de la Megasport Arena din capitala Rusiei s-a jucat în fața a 3.120 de spectatori.

Echipa gazdă a controlat prima repriză și își crea un avantaj important până la pauză, scor 60-52. Lucrurile nu au mai funcționat la fel de bine pentru trupa lui Itoudis la reluarea jocului. Zalgiris recupera 5 puncte din deficit în sfertul trei. Lituanienii au venit la posesie în spatele adversarilor, chiar în debutul actului decisiv. CSKA a accelerat din nou jocul și s-a dus din nou la peste 10 puncte. Diferența a urcat în final de sfert și la 14 puncte și lucrurile au fost decisive. CSKA A obținut a 15-a victorie stagională în Euroligă.

Mike James a fost omul meciului cu 21 de puncte, 5 pase decisive și 3 recuperări. Tornike Shengelia s-a remarcat cu 18 puncte și 7 recuperări. Darrun Hilliard a totalizat 17 puncte și 4 recuperări. Johannes Voigtmann a adăugat 11 puncte iar Nikola Milutinov a terminat în double-double, 10 puncte și 14 recuperări.

Marius Grigonis a terminat cu 16 puncte pentru oaspeți iar Thomas Walkup cu 14.

CSKA Moscova rămâne lider solitar în Euroligă cu 15 victorii și 4 înfrângeri. Zalgiris se află pe poziția a 7-a cu 11 victorii și 8 înfrângeri.