CSKA Moscova, prima echipă calificată la Final Four-ul Euroligii

CSKA Moscova a câștigat meciul 3 al seriei cu Fenerbahce Beko Istanbul, 85-68 și este prima echipă calificată în Final Four-ul Euroligii.

Exceptând primul sfert, sfert adjudecat de turci cu scorul de 24 la 17, moscoviții au controlat în totalitate partida.

De menționat faptul că Fener a fost grav afectată de accidentări și de Covid-19 pe toată durata seriei. Mai mult de atât, antrenorul principal al echipei, campionul european, Igor Kokoskov nu a fost prezent pe banca tehnică.

În aceste condiții, Will Clyburn a făcut ce a vrut cu defensiva turcilor în meciul care a tranșat calificarea. Americanul a încheiat partida cu 34 puncte și 7 recuperări pentru un indice de 38 la eficiență. Între timp, Iffe Lundberg, fostul coechipier al lui Kris Richard, a încheiat partida cu 19 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive și 4 intercepții.

Din tabăra echipei din Istanbul s-a remarcat veteranul Nando De Colo cu 22 de puncte.

În Final Four-ul de la Koln, eveniment ce se va desfășura fără spectatori, CSKA Moscova va juca cu învingătoare seriei dintre Real Madrid și Anadolu Efes Istanbul.

*foto: euroleague.net