U-BT Cluj-Napoca, victorie cu Igokea și continuă seria perfectă din presezon
11 ore în urmăCSM Oradea, învinsă de Borac Cacak în primul meci al Memorialului Antonio Alexe
12 ore în urmăCSM Ploiești o învinge pe CSU Sibiu într-o partidă de verificare
13 ore în urmăCSO Voluntari a câștigat finala mică de la Cupa Raimundos Sargunas
15 ore în urmăTurcia și Germania își caută aurul pierdut. Setea de revanșă, tema principală a finalei EuroBasket 2025
15 ore în urmăCSKA Moscova nu a avut emoții nici în partida secundă cu Panathinaikos, pe care a câștigat-o cu scorul de 100-80. Rușii se află acum la o singură victorie de cel de al 12-lea Final Four al Euroligii din ultimii 13 ani. CSKA are 2-0 la general iar seria se mută la Atena, acolo unde meciul 3 va fi unul „do-or-die” pentru PAO.
Andrei Kirilenko a fost cel mai eficient jucător al meciului 2 cu un index de 21 de unități datorită celor 16 puncte, 4 recuperări, 2 intercepții și 3 capace. Sonny Weems a terminat cu 20 de puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive iar Nando De Colo a totalizat și el 16 puncte și 4 pase decisive. De la greci, tânărul Vasilis Charalampopoulos a adunat 14 puncte și 4 recuperări în timp ce James Gist și Nikos Pappas au adăugat câte 13 puncte fiecare.
După ce în prima partidă a avut multe emoții și mult de muncă, Fenerbahce și-a făcut bine temele pentru partida a doua cu Maccabi Tel Aviv pe care au condus-o de la un capăt la celălalt, pentru a se impune la final cu scorul de 82-67. Maccabi nu a putut remonta deficitul de 16 puncte pus pe tabelă de turci după primele 10 minute iar acum este nevoită să câștige 3 partide la rând dacă dorește să-și apere titlul cucerit sezonul trecut la Milano.
Andrew Goudelock a fost cel mai bun marcator al partidei cu 19 puncte plus 3 pase decisive. De la turci doar Semih Erden și Bogdan Bogdanovic au mai trecut de borna celor 10 puncte marcate, primul cu 12 puncte iar cel de al doilea cu 11. Jeremy Pargo a fost principalul remarcat al israelienilor cu 16 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări. Brian Randle a terminat cu 13 puncte, Nate Linhart cu 12 iar Yogev Ohayon cu 11.
Partidele cu numărul 3 dintre PAO vs CSKA respectiv Maccabi vs Fener se vor desfășura pe 20 aprilie.
foto:euroleague.net
„Tragedie Grecească” în semifinala cu Turcia de la EuroBasket 2025
Mareks Mejeris și-a găsit echipă după participarea la EuroBasket 2025
Germania avansează în semifinalele EuroBasket 2025 după ce învinge Slovenia
Echipele din Israel își vor disputa meciurile de pe teren propriu din Eurol...
Germania avansează în semifinalele EuroBasket 2025 după ce învinge Slovenia
EuroBasket 2025. Echipa ideală a optimilor de finală de la Riga
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!