CSM Satu Mare a pierdut cu 65-105 pe terenul lui Zabiny Brno în primul meci din CEWL

CSM Satu Mare a început cu o înfrângere drastică Liga Europei Centrale, ediția 2019-2020. Zabiny Brno a câștigat meciul de acasă cu alb-roșiile cu 105-65, pe sferturi: 31-17, 17-15, 27-11, 30-24. CSM, cu câteva absențe, a avut multe greșeli soldate cu puncte încasate ușor, dar și momente în care jucătoarele au protestat la deciziile arbitrilor, 5 sătmărence terminând meciul mai repede din cauza faulturilor. Pentru ardelence urmează în această seară o nouă partidă în Cehia, cu SBS Ostrava.

CSM Satu Mare a mers cu 10 jucătoare la dubla din Cehia. Brittany Denson și Flavia Ferenczi au avut probleme medicale, astfel că nu au făcut deplasarea. Lipsesc din lotul de 10 și tinerele Anisia Croitoru și Anamaria Kadar. A jucat, în schimb, Adina Pop, despre care presa locală scria că are pneumonie.

Goran Boskovic a început partida de la Brno cu Maja Miljkovic, Alina Podar, Andrea Olah (Orosz), Bernice Mosby și Adina Stoiedin. Mosby a deschis scorul, cu o reușită din semicerc, dar după aceea gazdele au pus stăpânire pe joc. Sătmărencele au făcut foarte multe greșeli și au fost taxate cu puncte ușoare pe contraatac, iar cehoaicele au marcat mult și din spatele semicercului în primul sfert. Scorul primei pauze a fost 31-15. Jocul s-a echilibrat în sfertul secund, care le-a revenit gazdelor cu două puncte. La pauza mare scorul era 48-30.

Sfertul trei a fost asemănător cu primul, din nou cu multe greșeli pentru alb-roșii, care au avut probleme în unele momente cu pressingul avansat al gazdelor, dar au și ratat din poziții bune. Sătmărencele au protestat în mai multe rânduri pe durata acestui meci, Miljkovic cel mai mult, dar și Olah, Mosby și antrenorul Boskovic. La ultima pauză scorul a fost 75-41. Vicecampioana României a avut probleme cu faulturile, terminând cu o echipă mică din cauza eliminărilor. Au ieșit cu 5 greșeli personale Mosby, Pop, Stoiedin, Podar și Huțanu. Extrema Gladkova a fost cea mai înaltă jucătoare a sătmărencelor de pe teren în ultimele minute. Scorul final a fost 105-65 pentru gazde, care au marcat 33 de puncte după greșelile adverse.

Bernice Mosby și Maja Miljkovic au fost coșgheterele partidei cu câte 19 puncte. Sârboaica a înscris de patru ori din spatele semicercului. Pentru CSM Satu Mare au mai înscris: Popescu 8 puncte (2x3), Gladkova 7, Olah 4, Podar 4, Stoiedin 2 și Pop 2 puncte. Au mai jucat Huțanu și Szmutku. Michaela Vondrackova a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor, cu 18 puncte (4x3).

Sătmărencele joacă astăzi al doilea meci din Cehia, pe terenul lui SBS Ostrava, de la ora locală 19:00. În cealaltă partidă disputată aseară în grupa B, Pharmaserv Marburg a câștigat acasă cu Spirou Ladies Charleroi, scor 82-69.

*foto: BK Zabiny Brno facebook