CSM Satu Mare a pierdut la un punct meciul de la Ostrava, în etapa 10 din CEWL

CSM Satu Mare se întoarce din Cehia cu două înfrângeri după ce și-a legat deplasările din etapele 1 și 10 din Liga Europei Centrale. Alb-roșiile au reușit o prestație mai bună în al doilea meci, pe terenul lui SBS Ostrava, care s-a impus cu 71-70, pe sferturi: 21-13, 16-19, 15-11, 19-27. Sătmărencele au început puțin mai bine meciul de joi, dar gazdele s-au distanțat la 12 puncte. CSM a revenit și a condus la final cu un punct, după coșurile lui Mosby. Americanca a avut două libere cu opt secunde până la final, dar a ratat și Jones a transformat de la linia de fault.

Formația sătmăreană era la al doilea meci în două zile, după ce miercuri pierdea cu 65-105 la Zabiny Brno. Alb-roșiile au mers într-o formulă de zece în Cehia după ce Denson și Ferenczi au acuzat dureri. Nu au făcut deplasarea nici tinerele Kadar și Croitoru.

SBS Ostrava le-a avut în primul 5 pe Tiffany Jones, Jaquanna Murray, Natalie Miklikova, Sara Dickey și Eilidh Simpson. CSM Satu Mare a început partida cu Bernice Mosby, Andrea Olah (Orosz), Maja Miljkovic, Adina Stoiedin și Alina Podar.

Mosby a înscris primele 5 puncte ale meciului și Jones marca primul coș al gazdelor după mai mult de un minut și jumătate și a mai transformat patru libere prin care le-a dus pe cehoaice în față. SBS Ostrava a profitat de mai mult de trei minute fără coș pentru sătmărence și s-a dus la +11. Huțanu scutura plasa de la distanță în finalul sfertului și la prima pauză scorul era 21-13.

Ecartul s-a menținut între 7 și 11 puncte în prima jumătate a sfertului secund. A fost rândul gazdelor să aibă trei minute în care nu au găsit drumul spre coș, Mosby și Olah (cu 7 puncte) au strâns diferența la trei lungimi, iar la jumătatea partidei tabela arăta 37-32. Podar a marcat prima după revenirea de la vestiare, din spatele semicercului, pentru 37-35. Au urmat aproape trei minute fără coș pentru alb-roșii și gazdele s-au dus la +9. A fost rândul cehoaicelor să nu înscrie patru minute, iar Mosby și Miljkovic au făcut 46-41. Au fost din nou mai multe atacuri nefinalizate cu puncte de sătmărence și diferența revenea la 9 lungimi. Scorul ultimei pauze a fost 52-43.

Gladkova și Miljkovic au apropiat din nou CSM-ul, la 54-51 în minutul 33. Gazdele și-au mărit avansul la șapte, dar Podar și Huțanu au scuturat plasa de la distanță și diferența era de un singur punct, 61-60 cu patru minute rămase din joc. Mosby a egalat la 63 cu un coș cu fault și le-a dus din nou pe vizitatoare în avantaj, 65-66 cu două minute până la final. Simpson, Mosby, Dickey și aceeași Mosby și-au dus pe rând echipa în față cu câte un punct. Veterana americană a avut șansa să închidă meciul de la linia de fault cu opt secunde rămase din joc, cu două libere la 69-70. Mosby a ratat ambele aruncări de un punct, Jones a recuperat și a primit destul de ușor fault la capcana sătmăreană. Aceasta a transformat cele două libere și Miljkovic nu a reușit să marcheze la ultima fază, la care alb-roșiile nu au mai avut time-out, astfel că scorul final a fost 71-70.

Bernice Mosby a fost coșghetera partidei cu 25 de puncte, plus 7 recuperări. Pentru CSM Satu Mare au mai înscris: Miljkovic 13 puncte (7 pase decisive), Podar 11 puncte (3x3), Olah (Orosz) 9 puncte (7 recuperări), Gladkova 6 puncte și Huțanu 6 puncte (5 recuperări). Au mai jucat Stoiedin, Popescu și Pop.

Sara Dickey a fost cea mai bună marcatoare de la gazde cu 24 de puncte, plus 5 pase decisive. Jones a fost în double-double cu 18 puncte și 10 recuperări, plus 4 capace, iar Miklikova le-a urmat cu 11 puncte.

Gazdele au avut un procentaj mai bun la aruncările din acțiune, 47% (25 din 53) față de 38% (26/68). 20-18 a fost scorul la coșurile de două puncte, 5-8 la triple și 16-10 la libere transformate. SBS Ostrava a avut un plus la recuperări, 42-35, iar la faulturi scorul a fost 18-22.

CSM Satu Mare a început Liga Europei Centrale cu două înfrângeri, după ce miercuri pierdea cu 65-105 pe terenul lui Zabiny Brno. Sătmărencele sunt singurele cu două partide jucate, restul echipelor având câte una. Pentru CSM Satu Mare următorul meci în CEWL va fi în 30 octombrie, la BC Pharmaserv Marburg, echipa pe care a învins-o în finala competiției din 2018.

Până atunci alb-roșiile mai au meciul din etapa a 3-a a grupei Vest din Liga Națională. Elevele lui Goran Boskovic joacă sâmbătă, 19 octombrie, de la ora 18:00 acasă cu ACS KSE Târgu Secuiesc, cealaltă echipă cu două victorii în această grupă.

*foto: SBS Ostrava