CSO Voluntari a câștigat disputa cu Leicester Riders din preliminariile BCL

21.09.2022

CSO Voluntari a reușit o victorie încântătoare în primul tur preliminar al Basketball Champions League, împotriva celor de la Leicester Riders. Elevii lui Sașa Ocokoljic s-au impus cu scorul de 70-61, după o a doua jumătate dominantă

CSO Voluntari: Sarunas Vasiliauskas, Toddrick Gotcher, Tekele Cotton, David Vida, Rolland Torok

Leicester Riders: Zack Jackson, CJ Jackson, Patrick Whelan, Marc Loving, Darien Nelson-Henry

Britanicii au deschis scorul cu un coș din căciulă al lui Nelson-Henry. Thompson a marcat primul pentru ilfoveni, dar scorul a ajuns la 2-7 după ce Riders au marcat prima triplă a disputei. CJ Jackson a urcat avansul la șapte lungimi. Torok a redus ecartul la un singur punct cu două lovituri de la distanță. Thompson a adus-o pentru prima oară în avantaj pe Voluntari. Cotton a dus scorul la 13-11 cu primele sale puncte pentru gruparea de la marginea capitalei. Walker a replicat cu un and-one în căciulă. Leicester conducea cu 16-20 după 10 minute.

Cotton a dezghețat tabela în sfertul doi și a întrerupt seceta echipei sale. Au urmat alte câteva minute fără realizări ofensive notabile de ambele părți. Planinic a dus scorul la 21-24 de la linia de libere. Thompson a punctat și el cu un and-one. Walker a marcat de la semi-distanță, iar Vasiliauskas a egalat cu un coș de trei puncte. Washington a răspuns prin același procedeu. Cotton a evoluat evoluția excelentă și a lovit din nou din spatele semicercului. Gotcher a stabilit scorul la pauza mare, 34-33, cu un coș din propria jumătate.

Tohătan a deschis a doua jumătate cu primele sale puncte într-un meci oficial în tricoul Voluntariului. Moore a dus avansul ilfovenilor la cinci lungimi. Tohătan i-a răspuns lui Whelan pe o pătrundere spectaculoasă. Cotton a dus scorul la 44-37. Avansul reprezentantei României a ajuns în double-digits (50-39), după o nouă reușită a lui Moore. Walker a marcat în două posesii consecutive, iar tripla lui Washington a stabilit scorul înaintea ultimului sfert: 53-46.

Torok și Planinc au bifat patru puncte consecutive și au făcut ca diferența de pe tabelă să fie de 11 lungimi, dar Washington și Henry i-au apropiat din nou la șapte puncte pe britanici. Torok a răspuns cu o triplă, iar Larrier a forțat un timeout al adversarilor după un layup spectaculos. A urmat un run de 6-0 al englezilor care reducea la șase lungimi diferența de pe tabelă. Thompson a întrerupt parțialul adversarilor de la linia de libere. Loving a dus scorul la 58-63 cu un dunk. Leicester a venit la patru puncte după tripla lui Jackson. Cotton le-a tăiat aripile adversarilor cu un coș de trei. În cele din urmă, elevii lui Sașa Ocokoljic s-au impus cu 70-61.

Tekele Cotton a fost MVP-ul confruntării și a bifat 19 puncte și 6 recuperări în debutul pentru CSO Voluntari. În double-digits a mai fost și Rolland Torok, cu 14 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive. Connor Washington s-a remarcat din tabăra adversă cu 14 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive. Mo Walker a înscris 13 puncte.

Pentru CSO Voluntari urmează disputa cu Tofaș Bursa din al doilea tur al turneului 1 de calificare în grupele Basketball Champions League. Meciul este programat vineri, 23 septembrie, de la ora 21:00.

*foto: fiba.basketball